HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Kürt Bölgesi yeniden ayaklandı

Irak Kürt Bölgesinin muhtelif noktaları bir kez daha halk itirazlarına sahne oldu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin ayrılık referandumunu düzenlemesinin ardından bölgenin muhtelif noktalarında ilk kez IKBY aleyhinde kamu hizmetlerinin aksaması, maaşların azalması ve ödenmemesi, kamu kurumlarındaki yolsuzluğu ve su ve elektrik gibi kamu hizmeti masraflarının artması için geniş çaplı gösteri düzenlendi.

Irak’ın kuzeyindeki en büyük gösterilerden biri Süleymaniye’de düzenlendi. IKBY ve Irak merkezi hükümeti karşıtı sloganlar atarak Eğitim Müdürlüğü binasının önünden kent merkezindeki meydana doğru yürüyüşe geçen öfkeli kalabalık, yaklaşık 3 yıldır maaşlarını kesintili olarak almalarına neden olan “maaş krizine” çözüm bulunmasını istedi.

Öğretmenlerin yanı sıra din adamları ve polis gibi her kesimden devlet memurunun katıldığı gösteride, “Artık Yeter”, “26 yıllık yolsuzluk ve hırsızlığa son”, “Yolsuzluk yapanlar yargılanmalı” ve “Öğretmen ve memur maaşları nerede” şeklinde yazıların bulunduğu pankartlar taşındı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, kamu hizmetleri sunmakta aciz kalırken, kentlerde hizmet masraflarını da arttırmıştır. Kent merkezlerinde elektrik sadece 6 saat verilebilir. Bu durum vatandaşların gelirlerinin düşmesine sebebiyet vermiştir.

Buna ilaveten Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, maaşları ödeyemediği için devlet memurları ve güvenlik görevlilerinin sayısını azaltmak zorunda kaldı.

Hatta IKBY, peşmerge güçlerinin sayısını yüzde 33 oranında azalttı. Buna rağmen Kürt Bölgesel Yönetimi, mali sorunlar yüzünden devlet memurlarının maaşını 3 aydır ödememiştir.

Son yıllarda Irak Kürt Bölgesi defalarca halk itirazlarına sahne oldu. Buna rağmen IKBY’nin eski Başkanı Mesut Barzani ve bölgenin diğer yetkilileri, halkın itirazları ve talepleriyle ilgilenmek yerine, Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Irak’tan ayrılması referandumunu gündeme getirmek suretiyle, bu bölgeyi iç gerilime ve Irak merkezi yönetimi ile anlaşmazlıkları tırmandırmaya götürdü. Bu durum Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin ekonomik sorunlarını kat kat arttırdı. Irak Kürt Bölgesi’nde itirazların yeniden başlaması da, Erbil’in bu merkezkaç ve ıraksamacı tavrından kaynaklandığı ifade edilebilir. Bu bağlamda, Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye kentinde protesto eylemi düzenleyenler, Demokrat Parti’nin Ofisi’ni ateşe vererek, Eylül ayında düzenlenen ayrılık referandumunun doğurduğu olumsuz sonuçlara tepkilerini ortaya koydular.

Kürt Bölgesi’nde düzenlenen son protesto eylemleriyle ilgili başka bir konu ise, bazı IKBY yetkililerinin halk itirazlarını desteklemeleridir. Bu bağlamda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamento Başkanı Yusuf Muhammed Süleymaniye’de düzenlenen gösteriye katıldı.

Esasında, yetkililerin halk itirazlarına katılıp, destek vermeleri,yerel parlamento ve bölge başkanlığı seçimlerinin düzenlenmemesi, Demokrat Parti’nin ekonomik ve siyasi yolsuzluklarının artması gibi durumlar Kürt Bölgesi’ndeki siyasi sorunların sürdüğünü göstermektedir.

Protestocular ayrıca Kürt Partisinin ayrılık referandumunu ısrarla düzenlemesi, Bağdat yönetimi karşısında Kürt Bölgesel Yönetimi’nin zayıflamasına neden olduğuna inanıyorlar.

Irak kuzeyinde Erbil ve Süleymaniye başta olmaz üzere bazı kentlerde halk ve bazı yetkililerin eşzamanlı olarak protesto eylemi düzenlemesinin ardından bazı kaynaklar Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Almanya ziyaretini yarıda keserek, Erbil’e döndüğünü aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.