HaberlerIrakKuzey AmerikaOrtadoğu

Irak meclisindeki Bedir grubu, ABD büyükelçisini uyardı

Irak meclisindeki Bedir grubu, Amerika’nın Bağdat Büyükelçisini Irak’ın iç işlerine karılmaması konusunda uyardı.

El Alem televizyonunun haberine göre Hadi el-Amiri liderliğindeki Bedir grubu, yayımladığı bildiride Irak’ın egemen ve bağımsız bir devlet olduğunu vurgulayarak Amerikan büyükelçisini Irak’ın iç işlerine ve siyasi sürece müdahale etmemesi yönünde uyardıklarını ifade etti.

Amerika’nın Irak büyükelçi Stewart Johns’tan ulusal muhafız yasasının mevcut haliyle kabul edilmesi konusunda baskı yapmaktan vazgeçmesi gerektiğini belirten Bedir grubu, Irak’ın ulusal bütünlüğünü kırmızıçizgi olarak niteledi ve mevcut planın Irak’ın bölünme riski bulunan illerinde askeri güç oluşturmayı hedeflediğini söyledi.

Irak meclisindeki Bedir grubu, yayımladığı bildiride “Iraklılar, başkalarının Irak’ın geleceğini tehdit etmesine izin vermeyecek ve şu an terörizme karşı savaştıkları gibi Irak’ın ulusal bütünlüğü için de savaşacaktır” ifadesine yer verdi.

Amerika ve İngiliz büyükelçilerinin ulusal muhafız yasası konusundaki ısrarının şaşkınlık verici olduğunu belirten Bedir grubu, “bu ısrarlar, kuşku verici birtakım hedefler olduğunu göstermektedir” dedi.

Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi Stewart Johns, Irak’ta güvenlik ve savunma alanında yapılacak reformlarla ilgili konferansta yaptığı konuşmasında güvenlik alanında reform için en uygun zaman olduğunu belirterek ‘uluslararası toplumun’ bu reformları desteklediğini söyledi.

Stewart Johns, halen Irak meclisinde görüşülmekte olan ulusal muhafız yasası ile Başbakan Haydar el-İbadi’nin reform programının Irak’ın ulusal bütünlüğünün güçlenmesine yardım edeceğini savundu.

Irak meclisinde görüşülmekte olan ulusal muhafız yasası her ilin yerlilerinden oluşan askeri birlikler oluşturulmasını öngörüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.