Irak

Irak milleti katil İsrail’e eğilmedi: Siyonist Yahudi’yle normalleşmeye hayır!

FHA- Amerika işgaline karşı kurtuluş savaşı veren Irak yönetimi Başbakanı Mustafa El Kazımi, Suudi Arabistan

FHA- Mustafa el Kazımi ilk olarak Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamed Al Halife ile bir araya geldi.

Başbakanlık Ofisi’nden cuma günü yapılan açıklamaya göre, Kazımi görüşmesinde Irak’ın Filistin meselesindeki duruşunun net olduğu ve konunun tartışmaya açılmayacağını vurguladı.

Zirvede İsrail ile normalleşme konusunun gündeme dahi getirilmeyeceği kaydedilen açıklamalarda, Bağdat yönetiminin Irak’ı bölgesel çatışmalardan uzak tutacağı ifade edildi.

El Kazimi, herhangi bir tarafın diğer ülkeleri tehdit oluşturmak amacıyla Irak topraklarının bir üs olarak kullanması girişimlerine geçit verilmeyeceğini de vurguladı

Zirve boyunca yapacağı görüşmelerde ulusal çıkarlara ehemmiyet göstereceğinin altını çizen El Kazımi, “Irak herhangi bir askeri ittifakta bulunmamıştır ve bulunmayacaktır.” dedi.

Irak Başbakanı El Kazımi ayrıca ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmelerde eğitim, kültür, sağlık ve iktisat alanlarında sağladıkları anlaşmalar üzerine fikir alışverişinde bulunacağını açıkladı.

‘ın Cidde kentinde birçok liderin katılacağı zirvede Irak’ın İsrail rejimine karşı duruşunu açıkladı

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (27) içerik yüklenmiştir.