HaberlerIrakİranOrtadoğu

Irak: Nükleer anlaşmadan sonra bölge yeni bir döneme girdi

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, İran ile Batılı ülkeler arasındaki nükleer anlaşmadan sonra Orta Doğu’nun yeni bir döneme girme arifesinde olduğunu belirtti.

Bağdat’ta İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile ortak basın toplantısında konuşan Caferi “Batılı ülkelerle İran’ın nükleer anlaşması, İranlıların 30 yıllık sıkıntıları sonucudur. İran halkının direnişi, inkılap rehberinin ve politikacılarının tedbirleri ile meyve verdi.” dedi.

Bu başarı için İran devleti ve milletini kutlayan Caferi, anlaşmadan sonra İran Dışişleri Bakanı’nın Bağdat ziyaretinin çok önemli olduğunu belirtti.

Caferi “Batılı ülkelerin 30 yıl boyunca İran’ın nükleer meselesi konusundaki iddiaları bölge için sorunlar yarattı. Bu sorunun çözülmesi, İran liderliği ve halkının iradesini, cesaretini ve tedbirini gösteriyor.” dedi.

Irak’ın nükleer anlaşma konusundaki tutumunun olumlu olduğuna işaret eden Caferi şöyle konuştu: “Bağdat, nükleer anlaşmaya varılmasını sıcak karşıladı çünkü nükleer anlaşmayla bölgede esnek ve iyi şartların oluşacağına inanıyoruz.”

Nükleer anlaşmanın hayırlı olduğunu vurgulayan Caferi, Irak’ın da IŞİD terör örgütlerine karşı zafer kazanmasıyla bu zaferler sürecinin tamamlanmasını umduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.