HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Ordusu Arabistan Ve Katar’ın Irak Başbakana Yönelik Suikast Girşimini İfşa Etti

Irak güvenlik kaynakları, Arabistan ve Katar’ın Bağdat yönetimine karşı darbe girişimi ve bu ülke başbakanı ve Irak’ın diğer üst düzey siyasi yetkilileri ve şahsiyetlerinin suikastıyla ilgili komplosunu ifşa ettiler.

Mehr haber ajansının bildirdiği üzere, bir Iraklı kaynak Perşembe günü Irak hükümetinin devrilmesi hedefiyle askeri darbe girişimi yönündeki bir komployu açığa çıkardı.

Söz konusu kaynak bu komplocu girişim uyarınca, Irak başbakanı Nuri Maliki ve diğer bazı üst düzey Iraklı şahsiyetlerin Irak cumhurbaşkanının firari yardımcısı Tarık Haşimi’ye yakın bir silahlı grup tarafından suikastının gündemde olduğunu dile getirdi.

Aynı kaynağın belirttiği üzere, Katar istihbarat organlarının adı geçen komplocu girişimin perde arkasında yer aldığını, Irakta askeri darbe ve suikastın gerçekleşmesi ve Tarık Haşiminin Iraka geri dönmesi yolundaki en büyük engel sayılan Irak hükümetinin devrilmesi yönünde yüklü miktarda para harcandığını vurguladı.

Irak içişlerine bağlı üst düzey bir subay, içişleri bakanlığının Arabistan Katar ve diğer bazı Arap devletlerinin Irak hükümetinin devrilmesi ve ülkede terör eylemleri zemininin hazırlanması yönünde büyük çaba harcadıklarına dair birçok belgeye sahip olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.