HaberlerIrakOrtadoğu

Irak ordusu Musul’da IŞİD’i, IŞİD’in silahlarıyla vuruyor

Irak ordusu ve perşemerge güçlerinin yürüttüğü Musul operasyonu, tüm hızıyla devam ediyor. Irak ordusu Musul’da birçok yeri IŞİD’den temizlerken, IŞİD’i IŞİD’in silahlarıyla vuruyor. Irak Ordusuna göre, şehrin 70’i IŞİD’den kurtarıldı.

Irak ordusu kaynaklarından edinilen bilgilere göre Irak ordusu Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonunda büyük bir ilerleme kaydediyor. Aralık Ayında Musul’un doğusunu IŞİD’den kurtaran Irak ordusu Musul batısında yürüttüğü operasyonda, hala bölgede bulunan siviller nedeniyle operasyonda çok hasas davranıyor ve IŞİD’in canlı kalkan olarak kullandığı sivilleri kurtarıyor.

IŞİD mensupları, kendi geliştirdikleri İnsansız Hava Araçlarına (İHA) el yapımı bomba monte ederek, askeri araçların olduğu noktalara bırakıp çok sayıda can kaybının yaşanmasına yol açıyordu. IŞİD’e ait silahların ordunun eline geçmesiyle aynı taktiği Irak ordusu uygulamaya başladı. Musul’un batısında devam eden operasyonlarda IŞİD cephesine, örgütün kendi bombaları atılıyor.

Öte yandan Irak ordusu, şehrin batı yakasındaki kurtarılan mahallelerde ele geçirilen silahları da kendisi kullanmaya başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2024 (19) içerik yüklenmiştir.