HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Ordusu Ramadi Zaferinden Sonra Musul Operasyonuna Hazırlanıyor

Irak’ın Ninova vilayetine bağlı Musul İl Meclisi Güvenlik Komisyonu Başkanı Muhammet İbrahim, “Irak Savunma Bakanlığı, Musul’un Mahmur ilçesine 250 zırhlı Hummer araç sevkiyatı yaptı” dedi.

İbrahim, Kerkük kentindeki ofisinde yaptığı açıklamada, “Enbar ilindeki Ramadi kentinin, DAEŞ’ten geri alınmasıyla birlikte gözler Musul’un çevre bölgesindeki cephelere yöneldi. Tamamı Musullu olan 3 Tugay şu anda hazır bir şekilde Bağdat’tan gelecek emri bekliyor. Söz konusu operasyon için ciddi bir hazırlık yapılıyor” ifadelerini kullandı.

250 HUMMER GÖNDERİLDİ

Musul’un Mahmur ilçesine Savunma Bakanlığı tarafından teçhizat sevkiyatının yapıldığını belirten İbrahim, “Söz konusu bakanlık tarafından Mahmur ilçesindeki Musul Operasyonlar Komutanlığına 250 adet zırhlı Hummer askeri aracı teslim edildi. Bunun yanında 3 Tugay’ın tüm mühimmat ve cephane ihtiyaçları da karşılandı” bilgisini paylaştı.

Irak ordusu ve Kürt bölgesindeki Peşmerge güçleri arasında kentin geri alınması için anlaşmaya varılmasıyla birlikte, operasyonun kaderi için önemli bir aşamaya gelineceğini kaydeden İbrahim, “Irak ordusuna bağlı 3 Tugay ve Peşmerge güçlerinin yanı sıra, sürekli bir şekilde eğitimlerine devam eden 3 özel hareket bölüğü de operasyonlara katılacak. Aynı zamanda uluslararası koalisyon güçlerinin havadan desteği de devam edecektir” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.