HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Ordusu Ülkede Darbe Yapmak İsteyen Saddamcıların Planını Başarısız Kıldı. Babil’de 12 Saddamcı Tutuklandı.

Irak ordusu Babil şehrinde, Nuri maliki hükümetine karşı kaos ortamıyla birlikte, askeri darbe yapmak isteyen ordu içerisindeki şahısların listesininde yer aldığı, çok sayıda gizli belgeyle birlikte, 12 kişi tutuklandı. Ayrıca bir Arap ülkesinden eğitilmiş izzettin durrinin 6 yardımcısını, yanlarında getirdiği çok yüklü miktardaki parayla birlikte, gizli belgelere de el koydu.

ırak ordusu, Arap rejimlerin desteğiyle, ırak’ta darbe yapmak isteyen, ülke içerisindeki teröristlerin planlarını deşifre ederek, basın kuruluşlarıyla paylaştı.

Arap Ülkeleri, ırakta Maliki hükümetini devrimek için, Saddamın eski Muavini olan İzzettin Ed Duriyyi, Devreye soktular. İzzettin durri’de, bir arap ülkesinden iyi eğitilmiş 6 yardımcısını, kürdistan bölgesinden ırak topraklarına sokmayı başardı.

Çok Yüklü miktarda paraları da, yanlarında getiren Ed Durrinin 6 yardımcısı, içerideki el kaide üyeleriyle, irtibata geçtiler. Saddam yanlısı teröristlerle el kaide çeteleri, Babil kentinde düzenledikleri gizli bir toplantıda, İzzettin durrininin kendi yanlarında gönderdiği mektubu okudular.

Mektupta Irak içerisinde sunni ve şii kesimden insanların öldürüp, maliki yönetimin üzerine yığılması, Hukümette halen görev yapan maliki muhalifi bakanlar ile maliki yanlısı bakanlara suikast düzenlenmesi hedeflenip, Amaç, ülkede gruplar ve aşiretler arası çatışma çıkartılarak, maliki hükümetini işlevsiz hale getirmektir. Ayrıca ordu içerisindeki elemanları da, maliki hükümetine karşı darbe ortamına, uygun hale gelsinler.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.