HaberlerIrakOrtadoğu

Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri, Havice operasyonu için hazır

Irak ordusu, Haşdi Şabi ve Peşmerge güçleri, Havice kentini IŞİD’den almak için operasyon başlatacak.
Haşdi Şabi Komutanı Tahir Ebu Ali, operasyonun birkaç gün içinde başlayacağını belirtirken, Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet ise Havice’nin alınması için hazırlıklı olduklarını söyledi.
Irak ordusu kaynaklarından edinilen bilgilere göre Musul ve Telafer kentinin IŞİD’den temizlenmesinin ardından, Kerkük’e bağlı Havice ilçesini de örgütten kurtarmak için operasyon düzenlenecek.

Komutan Ali operasyon ile ilgili şöyle konuştu: “Kente birkaç koldan eş zamanlı operasyon başlatacağız. Havice’nin bir tarafında Haşdi Şabi güçleri var. Bir tarafında ise Peşmerge güçleri var. Peşmerge güçlerinin operasyona katılıp katılmayacağı henüz belli değil. Görüşmeler sürüyor.

44 bin askerle operasyon başlatılacak. Kenti birkaç gün içinde temizlemeyi hedefliyoruz. Havice büyük bir yerdir. Havice’ye bağlı birçok köy vardır. Sadece Havice’yi almayacağız. Havice etrafındaki Ebbasiye kasabası, Riyaz kasabası ve Reşat kasabasını da IŞİD’den temizleyeceğiz.”

Bu arada Haşdi Şabi kuzey cephe komutanlarından Ebu Rıza Neccar ve Saad Yaseri Havice aşiret liderleriyle yaptıkları görüşmede, Havice operasyonunda Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin girişimleri ve sahadaki operasyonlarının teröristleri gafil avlayacağını ifade etti.
Komutanlar, Havice operasyonunun Telafer operasyonu gibi hızlı olacağını vurguladı.
IŞİD, Haziran 2014’ten bu yana Havice ilçesi ve ona bağlı Riyaz, Abasi, Reşid ile Zap kasabalarını elinde tutuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.