HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Ordusunun Ramadi’den Sonraki Hedefi Felluce

Irak güvenlik güçlerinin, Anbar’ın kuzey ve doğu cephelerinde bulunan, Ramadi ile Felluce’yi birbirine bağlayan Ceziretü’l Halidiyye, ona bağlı Elbu-İsa, El-Sile ve El-Hamidiye bölgelerini IŞİD’den temizleyerek örgüt için stratejik öneme sahip Felluce’yi geri alma hedefine doğru yöneldiği belirtiliyor.

Sputniknews’un haberine göre, Anbar Vilayet Meclisi Güvenlik Komitesi Üyesi Barakat Raci el-İsavi, “Güvenlik güçlerinin Ramadi’den sonraki hedefi Felluce ve Hit’i geri almak. Bu güçler eğer Ceziretü’l Halidiyye’yi ele geçirir ve merkezi hükümet de bu konuda samimi davranırsa söz konusu bölgeler 10 ile 15 gün içinde kurtarılabilir” dedi.

İsavi, yaşanan çatışmalar ve IŞİD’in ardında bıraktığı yıkım sonucu çoğu kamu binası ve yerleşim yerinin kullanılamaz hale geldiğini, Ramadi’nin adeta hayalet kente dönüştüğünü ifade etti. IŞİD’den kurtarılan Ramadi’nin onarımı için 4 milyar dolar gerekecek

Operasyonlar sırasında IŞİD’in canlı kalkan olarak kullandığı ve kenti terk etmelerine izin vermediği sivillerin, Habbaniye bölgesine nakledildiğini aktaran İsavi, yaralı ve durumu ağır olanların da tedavi altına alındığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.