HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Irak Parlamento Seçimleri

Irak’ta diktatör Saddam’ın liderliğinde BAAS Rejiminin devrilmesinden sonra beşinci dönem Irak Parlamento seçimleri güvenlik güçleri, mülteciler ve mahpuslar için Cuma günü düzenlendi.

Resmi rakamlara göre, ordu, güvenlik  ve asayiş güçleri ve tutuklular da dahil olmak üzere Irak silahlı kuvvetleri ve zindanlarda bulunanlardan yaklaşık 200 bin kişi seçimlerin ilk gününde oy kullandılar. 

İkinci gün ise Pazar günü tüm illerde bu ülke halkının katılımıyla yapılması planlanıyor.
Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi, askeri ve güvenlik güçlerinin de aralarında bulunduğu özel grupların katıldığı özel seçim sürecinin başarıyla tamamlandığını tweetleyerek, ilk adımın Irak halkının katılımıyla kararlılıkla atıldığını ve herkesin vatani görevi tamamladığını belirtti. 
Bu kapsamda Irak Yüksek Seçim Komisyonu, elektronik ortamda yapılan bu seçime katılımları açıklamaya başladı ve ilk açıklamaya göre katılım yüzde 69 kadar oldu.

Açıklanan bu miktar, Irak halkının seçimleri memnuniyetle karşılayacağını ve katılımın yüksek olacağını gösteriyor.
Halkın seçimlere yönelik  katılımının ana etkenlerden biri de, halkı seçimlere “bilinçli olarak katılmaya” teşvik eden Ayetullah Sistani’nin son dönemdeki tutumu olarak değerlendirilmelidir.


Cuma günü sandıkların kapatılmasının ardından Iraklı kaynaklar, belirli grupların oy sayımından alınan ön sonuçlara göre, eski Irak Başbakanı Nuri el Maliki liderliğindeki “Hukukun Üstünlüğü” koalisyonu ve Mukteda Sadr’ın başında bulunduğu “Sairun Koalisyonu”nun  Bağdat eyaletinin yanı sıra orta ve güney illerinde lider durumdadır.  Ayrıca,Hadi el Amiri liderliğindeki El Fetih koalisyonu ve Ammar Hekim ve Haydar el İbadi liderliğindeki hükümet güçleri koalisyonu en çok oyu almak için de yarışmaktadırlar.


Bu seçim döneminde önemli olan noktalardan biri de yerli ve yabancı gözlemcilerin yoğun olarak bulunmasıdır. Irak Parlamento seçimleri çok sayıda yerli ve yabancı gözlemcinin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. 
Daha önce, BMT Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Jenin Plaskhart, erken parlamento seçimlerinde  uluslararası denetiminin sürdüğünü ve 800 BM gözlemcisinin seçimleri izleyeceğini açıklamıştı.
Öte yandan seçimler, terör örgütü IŞİD unsurlarının ülkede güvensizlik yaratmaya çalıştığı bir ortamda yapılıyor. Bu arada Irak güvenlik güçleri, Cuma günü Kerkük eyaletinde IŞİD terör örgütünün beş tekfirci üyesini tespit etti ve Selahaddin eyaletinde de yedi kişiyi tutukladı.


Dikkate değer bir diğer nokta ise Irak’ın mevcut güvenliğinin temel unsurlarından birinin  de Irak’ın farklı bölgelerinde güvenlik güçlerinin yanı sıra Irak gönüllü halk güçleri-Haşdi Şabi güçlerinin de yer almasıdır.
Bunların yanı sıra halihazırda Irak’ın 40 milyonluk nüfusunun 24 milyondan fazlası oy kullanma hakkına sahiptir.  Kamuoyu yoklamalarına göre, uygun koşullara sahip olan seçmenlerin yaklaşık yüzde 60’ı oy kullanmak istiyor. 
Irak parlamentosu 329 sandalyeye sahip ve en büyük parlamento koalisyonu oluşturacak olan herhangi bir koalisyon, başbakanı seçme yetkisini cumhurbaşkanına devretme  hakkına sahip olacaktır.
Bunlara ek olarak parlamentoda dokuz sandalye Ezidiler, Asuriler ve Keldaniler gibi azınlık gruplarına ayrılmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.