HaberlerIrakOrtadoğuTürkiye

Irak Parlamento Üyesi: Musul’da Türk Kuvvetlerine Saldırı İhtimali Bulunmaktadır

Irak Parlamentosu üyesi ve Milli Güvenlik Eski Danışmanı Muvaffak er-Rabii, Musul’u kurtarma operasyonlarında, Irak kuvvetleri dışında bütün kuvvetlerin düşman sayılacağını ve bu kuvvetlere de ateş açılacağını vurguladı.

Tesnim Haber Ajansı – Muvaffak er- Rabii Tesnim Haberle yaptığı röportajda Irak’taki siyasi gelişmeler ve Musul savaşı hakkında şunları söyledi: “Türkiye’nin Irak’taki işgali, Türkiye’de meydana gelen darbe girişimiyle birlikte ortaya çıkan iç krizlerin ardından gerçekleşti.

Erdoğan Türkiye’de İslamcılar ve Kürtler de dâhil olmak üzere muhalifleriyle ağır bir siyasi kriz yaşıyor ve aynı 5 yıl önce Suriye’de yaptığı gibi, iç krizi ülke sınırları dışına taşımaya çalışıyor.

Türk kuvvetlerini hedef alacağız

Irak, Türkiye’den yeni bir askeri cephe açılmasını istemiyor ama eğer mecbur kalırsak, askeri yöntem kullanmak gibi her şekilde Türk kuvvetlerini ülkemizden çıkarırız. Musul’u kurtarma operasyonlarında da Irak kuvvetleri dışında Irak topraklarındaki bütün kuvvetler düşman sayılmaktadır ve onlara doğru da ateş açılacaktır.”

Musul’u kurtarma operasyonları birkaç hafta içerisinde gerçekleşecektir

Irak Parlamentosu üyesi ve Milli Güvenlik Eski Danışmanı, Irak kuvvetlerinin Musul’u kurtarma operasyonları için hazırlıklı olup olmadığı ve Irak kuvvetlerinin Musul’un etrafında konuşlanması hakkında şunları söyledi: “ Irak Musul’u kurtarma operasyonları için 6 ay hazırlık yaptı ama bu savaş için birkaç haftaya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz ve bu operasyon bu yılın sonlarına doğru sona erecektir. Bu savaşın zor bir savaş olacağına inanıyoruz ve dostlarımız İran’ın ve uluslararası koalisyonun siyasi, askeri, lojistik ve medya desteğine ihtiyacımız var.”

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (33) içerik yüklenmiştir.