İslami Davet

Irak Petrol Bakanı: İran ile ham petrol anlaşması uzatılabilir

11 Aralık 2017 12:34

Irak Petrol Bakanı, İran ile imzalanan petrol anlaşmasının bir yıllık olduğunu ve uzatılabileceğini bildirdi.

Irak Petrol Bakanı Cabbar el-Laibi dün Kuveyt’te OPEC üyesi Arap ülkeleri oturumunda yaptığı açıklamada İran ile günlük 30 ila 60 bin varillik petrol takası anlaşması imzaladıklarını bildirdi.

İran petrol bakanı Bijen Zengene de daha önce Viyana’da düzenlenen OPEC 173. Bakanlar toplantısında Irak Petrol bakanı ile bir araya gelerek Kerkük’ten İran’a petrol takası anlaşması imzalamıştı.

Cabbar el-Laibi Cumartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, “Kerkük’ten günde 30 ila 60 bin varil petrolün İran’a ihraç edilmesi için iki ülke arasında anlaşma imzalandı” bildirmişti.

Anlaşma, ham petrolün tankerlerle Kirmanşah’taki sınır kapısına taşınmasını ve burada İranlı şirketler tarafından teslim alınmasını öngörüyor.

El-Laibi, İran’a petrol ihracının yakında başlayacağını söyledi ve “Bu anlaşma, Irak için Kerkük petrolünün pazarlanmasına katkı sağlayacak ve Irak için ekonomik faydalar sunacak. Ayrıca komşu ülkelerle ekonomik ilişkiler pekiştirilecek” dedi.

Anlaşma, Irak Petrol Pazarlama Şirketi (SOMO) ile İran tarafı arasında Bağdat’ta imzalandı.SOMO Genel Müdürü Ala Yasiri, anlaşmanın Irak’a Kerkük petrollerinin ihracı için yeni bir kapı ekleyeceğini söyledi.Irak ve İran, Kerkük petrolünün taşınması için bir boru hattı inşa etmeyi de planlıyor.

Yukarı Çık