HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Irak petrolü hala Kürdistan’dan Siyonist rejime ihraç ediliyor

 Irak kaynaklarına göre, Irak’ın Kürdistan bölgesi Haziran ayında 1,7 milyon varil petrol olmak üzere 13,8 milyon varilden fazla petrol ihraç etti.

Iraklı web sitesi Al-Maluma’ya göre, Irak Kürdistanı geçen Haziran ayında günde 446.000 varil petrol ihraç etti. İngiliz petrol ihracatının ilk hedefi ayda beş milyon varilden fazla, onu 2,8 milyon varilden fazla ile Hırvatistan izliyor.

Irak kaynaklarına göre, Türkiye ve Siyonist rejim , Haziran ayında Irak Kürdistan hükümetinden 1,7 milyon varilden fazla petrol satın aldı ve Erbil’in bu ayki ihracat geliri 1,5 milyar doları aştı.

Iraklı ekonomi uzmanı Nabil al-Massoumi dün Al-Malouma’ya Irak’ın Kürdistan bölgesinden gelen petrolün İsrail, Yunanistan ve İtalya rejimine yasadışı olarak ihraç edilmeye devam ettiğini söyledi. Bu arada, Erbil hükümetinin petrol satmasına izin verilmiyor ve petrol satışı için tüm sözleşmelerin Bağdat hükümeti tarafından yapılması gerekiyor.

Bir diğer Iraklı uzman Yunus Al-Kaabi de Kürdistan Bölgesi’nin petrol satışından veya gümrük gelirlerinden elde edilen gelirleri hala Bağdat hükümetine devretmediğini ve bu konunun Irak’a 24 milyar dolar zarara yol açtığını söyledi.

Siyonist rejim her zaman Irak Kürdistanı’nın petrolünün ana hedeflerinden biri olmuştur, bu nedenle 2017’de İsrail web sitesi i24 News, küresel petrol sevkiyatlarını takip etme konusunda uzmanlaşmış Amerikan şirketi “Clipperdata”nın verilerini kullanarak, işgal altındaki bölgenin Irak Kürdistanı petrolünün yarısının varış noktası ve o yıl İsrail, Erbil’den petrol alıcıları arasında ilk sırada yer aldı.

Erbil büyük ölçekli petrol ihraç ederken, geçen yıl 27 Şubat’ta Irak Federal Mahkemesi, Irak Kürdistanı’nın petrol endüstrisi ile ilgili (2007’de onaylanan) petrol ve gaz yasasının anayasaya aykırı olduğunu ilan etti ve Kürdistan yetkililerinden kendi belgelerini hazırlamasını istedi. Bu mahkeme yaptığı açıklamada, Erbil hükümetinin petrolünü Siyonist rejime ihraç ettiğini kabul ettiğini duyurdu.

Bağdat hükümeti, Erbil yetkililerinden daha önceki anlaşmalarda yer alan 250.000 varil gelirin Bağdat’a gönderilmesini de istedi;  yani Barzani tüm petrol gelirini merkezi hükümete vermeli ki karşılığında Bağdat da; Irak Kürdistanı’nın bütçeden alacağı payın tamamını ödesin.

2007’de Erbil, Irak Kürdistanı’nın kaynaklarının yönetimini devraldığı ve petrol ve gaz tesislerini Bağdat’tan bağımsız olarak geliştirdiği bir yasa çıkardı. Bu kapsamda Irak Kürdistanı’nın petrolü boru hattı ile Türkiye’nin Ceyhan limanına taşınmakta ve buradan İsrail tarafından işgal edilen topraklara ve Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir.

Kuzey Irak’la Terör ve işgal devleti Siyonist İsrail   arasındaki ilişkiler onlarca yıllık bir geçmişe sahiptir ve ekonomik ilişkilerle sınırlı değildir. Bu bağlamda, bazı Iraklı siyasi akımlar, iki taraf arasındaki güvenlik ilişkileri ve Mossad da dahil olmak üzere Siyonist casus servislerinin Erbil’deki çeşitli karargahlardaki yoğun faaliyetleri hakkında rapor vermiş durumda.

 Nitekim geçtiğimiz aylarda bu üslerden birinden İran topraklarına casus İHA gönderen yer İran tarafından füzeyle vuruldu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.