HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Savunma Bakanlığı: Türk askerleri Irak’tan geri çekilmek niyetinde değil

Irak Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye Hükümeti’nin verdiği sözlere rağmen Irak’tan geri çekilmek için herhangi bir girişimde bulunmadığı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Nasir Nuri Muhammed, “Irak’tan geri çekilmek için Türkiye hiçbir girişimde bulunmamıştır. Türkiye sadece söz vermekle yetiniyor” ifadesini kullandı.

Türkiye verdiği sözleri tutmuyor

2 Aralık tarihinde Türkiye’nin Musul Kenti’nin yakınında bulunan Başika kampına asker göndermesi ile beraber Bağdat-Ankara arasındaki gerilim şiddetlendi.

Türkiye, Peşmergelere askeri eğitim vermek amacıyla askerlerini o bölgeye gönderdiğini ileri sürse de Irak Hükümeti Türkiye’nin bu girişimini ülke egemenliği ve toprak bütülüğünün ihlali olarak nitelendirmektedir.

Geçen hafta Pazar günü Irak Hükümeti’nin bu konuyu BMGK’ye taşımasının ardından mevcut gerilimin azaltılması için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan Türk askerlerinin Irak’tan çıkmasına izin verdi.

Konuyla ilgili verdiği sözleri tutmayan Ankara Yönetimi, şu ana kadar Türk askerlerin Irak’tan çıkması yönünde herhangi bir eylemde bulunmamıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (19) içerik yüklenmiştir.