HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Seçimleri ve İttifaklar

Irak’ta 7 Martta yapılacak genel seçimlere birçok ittifak katılıyor.

Seçime katılacak belli başlı ittifaklar şunlar:

HUKUK DEVLETİ:

Başbakan Nuri El Maliki, kendi partisi Dava ile aralarında bazı Sünni aşiret liderlerinin, Şii Kürtlerin, Hristiyanların ve bağımsızların bulunduğu geniş tabanlı bir ittifak oluşturdu.

İttifak mezhepçi olmayan bir platformda seçime katılıyor.

İttifakın güvenliğin artmasından fayda sağlama umutları, Bağdat’taki hükümet hedeflerine yapılan bir dizi büyük saldırıyla yara aldı. Bunun yanı sıra ittifak liderlerinin Saddam Hüseyin’in Baas partisi yanlılarının seçime girmesini yasaklama girişimleri de ittifaka zarar verdi.

İttifak geçen yıl ocak ayında yapılan yerel seçimlerin birincisiydi.

IRAK MİLLİ İTTİFAKI:

İttifak (IMİ), ülkenin en büyük partisi Irak İslam Yüksek Konseyi (IİYK) Ammar el-Hekim, Mukteda Sadr, Basra merkezli Fadhila, Ahmed Çelebi ile birkaç Sünni lideri bir araya getiriyor.

Irak Milli İttifakı ile Maliki’nin ittifakının, seçimde her ikisi de tek başına hükümet olacak kadar oy kazanamazsa, koalisyon kurabilecekleri belirtiliyor.

KÜRTLER:

Kürt ittifakı Mesud Barzani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) ile Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin liderliğini yaptığı Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’den (IKYP) oluşuyor.

Bu iki partinin kuzey Irak’taki etkisi, reform yanlısı Değişim bloğu tarafından kısmen zayıflatıldı. Geçen sene Kürt parlamentosu seçimlerinde başarı gösteren blok Marttaki seçimlere tek başına girecek.

IRAKİYE:

Sünni Arap Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi, eski Şii Başbakan İyad Allavi ve Sünni Salih El Mutlak’ın oluşturduğu grup, seçimde milliyetçi bir temelde yarışacak.

Ancak ittifakın planları, El Mutlak ve diğer bazı Irakiye adaylarının Baas partisiyle bağlantıları olduğu gerekçesiyle yasaklanması girişimleri yüzünden zora girdi.

Allavi’nin listesinin seçimde iyi sonuç alması beklenmiyor.

IRAK BİRLİĞİ:

Bu ittifakın başını, Şii İçişleri Bakanı Cevad El Bolani, Anbar vilayetinden Sünni aşiret lideri Ahmed Ebu Rişa ve Ahmed Abdül Gaffur El Samaray çekiyor.

Irakiye gibi Irak Birliği de Baas partisiyle bağlantıları olduğu iddiasıyla getirilen yasaklamalardan çok etkilendi.

AŞİRET LİDERLERİ:
Aşiret liderleri seçimlerde önemli rol oynayacak. Belli başlı partiler aşiret liderlerini yanlarına çekmeye çalışıyorlar.

Aşiret önde gelenleri politikaya dal budak salmayı isteseler de birleşik bir cephe halinde hareket etmiyor, mevcut ittifaklara katılmakla yetiniyorlar.

IRAK UZLAŞMA CEPHESİ:
Bir zamanlar ülkenin en büyük Sünni ittifakı olduğu halde, Irak Uzlaşma Cephesi’nden 2005 seçimlerinden sonra kaçışlar oldu. Cephe halihazırda Irak İslam Partisi ve bazı aşiret liderlerinden oluşuyor.

Meclis Başkanı İyad El Samaray’ın içinde bulunduğu grubun, Sünni seçmenler arasındaki bölünme yüzünden geçen seçimlerdeki kadar sandalye kazanması pek mümkün görünmüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.