HaberlerIrakOrtadoğuSuriye

Irak-Suriye ilişkileri geliştirilecek

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı El-Haşimi dün, Bağdat hükümetinin dostluk mesajını Suriye Cumhurbaşkanı Esad’a takdim etti. Bunun bölge için hayırlı bir gelişme olması bekleniyor.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El-Haşimi önceki gün Suriye’nin başkenti Şam’a yaptığı ziyaretinin devamı olarak dün Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’la görüşürken, Bağdat hükümetinin iki ülke arası ilişkilerin geliştirilmesini vurgulayan mesajını da Esad’a takdim etti.

Tarık El-Haşimi’nin Şam’a yaptığı bu ziyareti, geçen yıl Ağustos ayında meydana gelen ve “kanlı Çarşamba” olarak da anılan olayların üzerine Suriye ve Irak’ın karşılıklı olarak Büyükelçilerini geri çekmeleriyle sonuçlanan gelişmelerin ardından Iraklı üst düzey bir yetkilinin ilk Suriye ziyareti sayılıyor.

El-Haşimi, Şam’a vardığında verdiği ilk demecinde iki ülke arası ilişkilerin geliştirilmesi konusunun altını çizerken ayrıca, bu ziyaretinde Irak-Suriye arasında söz konusu olan ve kendisinin “ailevi ihtilaflar” diye tanımladığı meselelerin birçoğu için ortaya atılan çözüm yollarının inceleneceğini açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.