HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Irak-Suriye sınır bölgelerine teröristlere destek için hava saldırıları

Bazı Iraklı kaynaklar çarşamba günü sabah saatlerinde Amerikan savaş uçaklarının Irak’ın Suriye sınırındaki bölgelerinde yer alan askeri mevzilere hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.Aynı kaynaklar, saldırı sonucu Haşdi Şabi’ye ait iki aracın imha edildiğini aktardı. Ancak Uluslararası koalisyon Sözcüsü Wayne Marotto yaptığı açıklamada, saldırının koalisyonun işi olmadığını ileri sürerek, saldırının koalisyon ile herhangi bir ilgisi olmadığını ileri iddia etti.
Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken ilk mesele Haşdi Şabi’ye ait Kerkük ve Doğu Dicle Operasyon Komutanlığının,  Kürkük’ün güneyindeki er Reşad bölgesinde güvenlik kontrol operasyonuna başlamış ve seçimlerin güvenlik ve istikrar içinde düzenlenmesi amacıyla yapılan bu operasyonu başarılı ve güçlü bir şekilde Haşdi Şabi güçlerince yerine getirilmesidir. 
Irak’taki gelişmelerle ilgili önemli nokta, Haşdi Şabi ve ordu birliklerinin operasyonu sonucu ülkenin Batısı ve İç kesimlerinde terör örgütü IŞİD’e bağlı teröristlerin takip edilerek, bazılarının etkisiz hale getirilmesidir. Irak’tan gelen haberlere göre, Irak güçleri bu bölgeleri teröristlerden temizlemek amacıyla yoğun şekilde faaliyet göstermekte. Tabi ki Haşdi Şabi’nin bu başarıları da teröristlerin destekçilerini hayal kırıklığına uğratmıştır.
Irak ordusu da 10 Ekim tarihinde düzenlenen parlamento seçimleri öncesinde bu seçimlerin başarılı ve güvenlik içinde düzenlenmesi için operasyon başlatmış ve bu çerçevede özel tedbirleri hayata geçirmekte. Ayrıca, bu saldırılar ve gelişmeler, 2020 yılında Irak parlamentosu tarafından onaylanan Amerikan askeri güçlerinin bu ülkeden çekilmesini isteyen kararın uygulanması konusunu akıllara getirmekte. Birçok bölge meseleleri uzmanı ve gözlemci, terör örgütü IŞİD unsurlarının Irak’taki saldırıların, bu ülkede olaylar çıkarmak ve güvenliğini bozmak amacıyla gerçekleştiğine inanıyor. Bu senaryo, IŞİD teröristleri ve kiralık unsurlarının kullanılması suretiyle yapılarak, Irak’ta güvenlik ortamının kötü olduğu gibi bir imaj yaratmak, Irak kamuoyunu seçimlerden önce ve sonra, Amerikan askeri güçlerinin bu ülkeden çekilmesine ilişkin isteğinden vazgeçirmeye, hatta Amerikalıların askeri varlığının sürmesini desteklemesini sağlamaya çalışılıyor.
Diğer yandan, Suriye ordu birlikleri, Dera’nın batı bölgelerinde teröristleri yok etmeyi ve bastırmayı başardığı bir sırada, Irak ve Suriye ortak sınır bölgelerinde bu saldırıların gerçekleşiyor olması,  kayada değer bir meseledir. Suriye ordu birlikleri Ürdün ortak sınırındaki bazı bölgelere girmek üzereyken, Suriye sınırındaki mevzilerine hava saldırıları düzenlenmesi oldukça anlamlıdır. 
Aslında suç sayılan bu saldırılar, Irak’ın içine belli mesajlar gönderirken, Irak ve Suriye sınırlarının iki tarafındaki teröristlere moral vermek amacıyla gerçekleşiyor. Geçmişte işgal rejimi İsrail bu tür girişimler ve saldırılarda bulunmuştur. Bu rejim, teröristlerin tehlikede ve yok olmak üzere olduğunu hissettiği zamanlar, komşu ülkelerin topraklarına saldırarak, teröristlerin yardımına koşmuştur. 
Komşu ülkeler ve BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi uluslararası örgütlerin itirazlarına rağmen, Siyonistler saldırılarına devam ediyor. Tabii bu saldırıların Washington’un desteği olmadan gerçekleştiğini düşünmemek gerek. 
Şimdi uluslararası koalisyon ne kadar da, Irak’ın Suriye sınırındaki bölgelerinde yer alan askeri mevzilere yapılan saldırıyla ilgilisi olmadığını iddia etse de, herkes Washington yönetiminin her zaman işgal rejimi ve saldırganlığının en büyük destekçisi olduğunu bilmekte./

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ekim 2022 (25) içerik yüklenmiştir.