HaberlerIrakOrtadoğuSuriye

Irak: Suriye’ye her türlü müdahaleye karşı tutumunu yineledi

Irak hükümeti resmi sözcüsü Ali el-Debbağ Suriye’nin içişlerine her türlü yabancı müdahaleye karşı ülkesinin tutumunu yinelerken, Suriye halkının her hangi bir müdahale olmadan kendi ülkesinin geleceğini ve yönetimini seçme hakkına sahip tek taraf olduğunu belirtti.

Rusya Bugün Kanalına yaptığı açıklamada Debbağ; Suriye’de olabilecek her hangi bir yangının sadece Irak’a değil uzak ülkelere de uzanabileceğine dikkat çekti.

Herkesin başka ülkelerde yaşanan sözde Arap baharından ders alması gereğine işaret eden Debbağ; değişim mekanizmasının başka bir fırtınayla olamayacağını ifade etti.

Debbağ ülkesinin bölgeye yapılan müdahaleleri ve ülkedeki şiddeti kınadığını belirtti.
Irak’ın Arap Ligi dönem başkanı olduğuna ve dost bir çok ülkeyle güzel ilişkileri bulunduğunu söyleyen Debbağ; BM’nin Suriye temsilcisi Annan girişimini desteklemeye ve geliştirmeye çaba harcadığını ekledi.

Debbağ; Irak’ın Rusya’nın tutumunu idrak ettiğini ve bir kısım ülkelerin izledikleri politikaların şiddeti tırmandırmaktan başka hiç bir işe yaramadığını idrak ettiğini söyledi.

Irak hükümeti resmi sözcüsü Debbağ açıklamasının bitiminde Suriye’ye yönelik her hangi bir askeri müdahalenin tehlikesinden uyarıda bulunarak bunun tüm bölgeye ciddi olumsuz tehlikeleri olacağının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.