HaberlerIrakOrtadoğu

Irak Ulusal İttifakı kurulmak üzere

Irak’ta, ocak ayında yapılacak genel seçimler öncesinde özellikle büyük Şii gruplarının oluşturduğu yeni siyasi oluşumun din ya da mezhep değil ulusal eksenli olduğu bildirildi.

Yeni siyasi oluşumun kamuoyuna duyurulduğu basın toplantısında konuşan Irak İslami Yüksek Konseyi (IİYK) Başkan Yardımcısı Humam Hammudi, yeni bir anlayış, görüş ve hedeflerle şeffaflık, halkın siyasi hayata katılımı prensipleriyle Irak Ulusal İttifakı’nı kurduklarını açıkladı.

İttifakın kuruluş çalışmalarına IİYK lideri Abdülaziz El Hekim’in direktifleriyle 3 ay önce başladıklarını ifade eden Hammudi, “Bu, herhangi bir parti ya da cepheye karşı kurulan bir ittifak değildir. Tek adam ya da tek parti yönetimini hedeflemiyor. Hedef, halkın kendi kendini yönetmesidir. Din, mezhep ve bölge boyutundan uzaklaşmış durumda. İttifak içinde Hristiyan, Şii, Sünni, Arap, Kürt, Türkmen parti ve şahsiyetler var. Bu ulusal bir ittifaktır. Bu ittifak, herhangi bir kesim ya da partinin mülkü değildir. Bu ittifakta herkes eşittir” dedi.

Hammudi, Başbakan Nuri El Maliki’nin başkanı olduğu Dava Partisi’nin ittifaka katılması konusunda da ikna çalışmalarının sürdüğünü, Maliki’nin bu oluşumu teyit ettiğini, ama şu ana kadar kendisinden cevap alamadıklarını belirtti.

Toplantıda konuşan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adil Abdulmehdi de, bu oluşumla ulusal bağımsızlığı pekiştirmeye, yabancı devletlerin Irak’ın içişlerine müdahalesine son vermeye ve Irak devletini parti ya da grup devleti yerine müesseselere dayalı bir devlet haline getirmeye çalışacaklarını kaydetti.

Bu arada Irak Ulusal İttifakı’nın kuruluşunda, Şii, Sünni, Hristiyan, Arap ve Kürtlerden 11 siyasi parti ile çok sayıda siyasi oluşumun yanı sıra bireysel olarak da siyasetçi ve din adamları yer aldı.

Yeni oluşuma El Hekim’in başkanı olduğu IİYK, Bedir Örgütü, eski Başbakan İbrahim Caferi’nin başkanı olduğu Ulusal Islah Hareketi, radikal Şii lideri Mukteda Essadr’a bağlı Sadr Grubu, Fazilet Partisi, Irak Ulusal Konferansı, Sünni kesimden El Kaide’ye karşı savaşan El Anbar İlini Kurtarma Konseyi, Türkmenlerden Riyaz Sarıkahya başkanlığındaki Türkmeneli Partisi, Kürtlerden ve Hristiyanlardan çok sayıda kişi katıldı.

Yeni oluşumda Başbakan Nuri El Maliki’nin Dava Partisinin de yer alması için görüşmeler yapılmış, ancak hangi örgütün bu yeni oluşuma liderlik edeceği tartışmalarının kilitlediği görüşmelerden sonuç elde edilememişti.

Bugünkü basın toplantısının başında konuşan eski başbakanlardan İbrahim Caferi, Dava Partisine kendilerine katılmaları çağrısında bulunmuş, “Kapımız onlara açıktır” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.