Haberler

Irak yargısı Erbil’deki Siyonist konferansa katılanlara karşı kararlı tutumunu sürdürüyor

Irak yargısı, Erbil’deki ‘ilişkileri normalleştirme’ konulu bir konferansa katılan çok sayıda kişinin tutuklanması hükmünü verdi.

Cumartesi günü Irak Kürdistan Bölgesi’nin merkezi Erbil’de Siyonist rejim İsrail’le ilişkileri normalleştirmek amacıyla Irak makamları, siyasi ve dini akımlar ile Arap ve İslam ülkelerinde tepkiye neden olan bir konferans düzenlendi.

El-Arabi El’Cedid gazetesinin internet sitesine göre, dün Iraklı kaynaklar, yargının Erbil konferansının düzenlenmesindeki rolleri ve konferanstaki varlıkları kanıtlanan diğer dört kişi hakkında tutuklama kararı çıkardığını ve tutuklama kararının  yaklaşık 10 kişiye ulaştığı bildirildi. 

Iraklı bir yargı kaynağı, 4 kişi hakkında çıkan tutuklama kararına atıfta bulunarak, bu kararların, siyonist İsrail rejimi ile ilişkilerin normalleşmesine karşı olan Irak anayasasını ihlal etmekle suçlandıklarını bildirdi. 

Kaynak, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı’nın, sanıkların yargıya teslim edilmesi ve ulusal güvenliği tehdit etmek ve Bağdat’taki işgalci rejime hizmet etmekten yargılanabilmesi için Erbil ile koordinasyondan sorumlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Irak Yüksek Yargı Konseyi daha önce konferansa katılan diğer üç kişi için tutuklama emri çıkarmıştı. 

Başa dön tuşu
Bugün 13 Ağustos 2022 (11) içerik yüklenmiştir.