HaberlerIrakOrtadoğu

Irak yönetiminde yer alan Kürt bakanlar Bağdat’a döndü

Irak yönetiminde yer alan Kürt bakanların bakanlar kurulu oturumlarını iki ay boykot ettikten sonra başkent Bağdat’a geri döndüğü bildirildi.

Başbakan Nuri Maliki kabinesinde ticaret bakanlığı görevini yürüten Hasan Hayrullah bu açıklamayı yaparak Kürt bakanların Perşembe günü düzenlenecek bakanlar kurulu oturumuna katılacaklarını belirtti.

Iraklı Kürt parlamenter Saman Fevzi de benzer bir açıklamada bulunarak Kürt milletvekillerinin de meclise geri döndüğünü ve gelecek Salı günü düzenlenecek genel kurula katılacaklarını kaydetti.

Irak’ta 2013 bütçesi onaylandıktan sonra Iraklı Kürt bakanları ve milletvekilleri Kuzey Irak yerel yönetimi başkanı Mesut Barzani’nin talimatı ile Erbile’e geri döndü.

Öte yandan Kuzey Irak yerel yönetimi dış ilişkiler sorumlusu Fellah Mustafa, Neçirvan Barzani’nin Başbakan Maliki’yi davet ettiğini hatırlatarak Maliki’nin yakında Erbil’i ziyaret edeceğini belirtti.

Iraklı milletvekili Mahmut Osman da Maliki’nin Erbil’de Mesut Barzani ile görüşeceğini kaydetti.

Bu arada Kerkük aşiretleri de bir bildiri yayınlayarak aşiret ordusunun kurulmasına karşı olduklarını belirterek güvenlik güçlerinin teröristlerle mücadelesini desteklediklerini belirttiler.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Haziran 2021 (21) içerik yüklenmiştir.