DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Irakçi: ABD, İran Tarafından 3 Cephede İzole Edildi

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı; ABD’nin İran tarafından 3 sahada izole edildiğine işaretle, Nikki Haley olayı ve BM Güvenlik Konseyi toplantısının bunlardan biri olduğunu ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Irakçi dün televizyondan yayınlanan bir programda; ABD Başkanı Trump’ın tavrını değerlendirerek, Trump’ın nükleer anlaşmayı bozmak veya en azından anlaşmada değişiklik yapmak için elinden geleni yaptığını ancak tüm çabalarında başarısız olduğunu vurguladı.

İran’ın Avrupa ve Asya ülkelerini ABD’den uzaklaştırmayı diplomatik savaşta başardığını hatırlatan Irakçi; İran Cumhurbaşkanı Ruhani’den önce AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Moghorini’nin yaptığı açıklamada; nükleer anlaşmayı savunduğunu, bu konunun anlaşmanın sağlamlığını gösterdiğini kaydetti.

ABD’nin İran tarafından izole edildiği iki duruma hakkında ise Dışişleri Bakan Yardımcısı; ABD Temsilcisi, İran’daki son kargaşaların ardından BM Güvenlik Konseyi’ni İran’ı kınamak için topladığını, ancak toplantının sonucu ABD’nin kınanması ve nükleer anlaşmanın desteklenmesi olduğunu ve İran’ın 3. diplomatik manevrasının da Avrupa Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Mogherini ve herkesin nükleer anlaşmayı desteklemesiyle sonuçlandığını ifade etti.

Irakçi, ABD Başkanı Trump’ın cuma gecesi yeniden İran’ın nükleer anlaşma karşısında taahhütlerini yerine getirdiğini onaylamasına da işaretle, Trump’ın bu gibi tehditlerinin yeni olmadığını Ekim 2017’de de İran’ı tehdit ettiğini ve “Eğer Kongre, Avrupalı müttefikleriyle nükleer anlaşmayı yeniden düzeltmezse kendisinin nükleer anlaşmayı sonlandıracağını söylediğini ama başaramadığını” söyledi.

İranlı yetkili, Avrupa’nın nükleer anlaşma konusunda tutumunun şeffaf olduğunu belirterek, nükleer anlaşmanın uluslararası bir kazanım olduğunu ve yeniden müzakere edilmesinin söz konusu olamayacağını ve korunması ve anlaşmanın yürürlüğünün sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Irakçi, uluslararası toplumun nükleer anlaşmayı desteklediğini ve bu konuda ABD’ye karşı direndiğini belirterek, “son bir yılda Trump, çeşitli alanlarda, inzivaya itildi ve bu da İran’ın diplomasisinin başarılarındandır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.