HaberlerİranOrtadoğu

Irakçi: Amano’nun raporu dengeli ve gerçekçi olmalı

Abbas Irakçi, dün Tahran’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran’ın muhtemel nükleer askeri boyutuyla ilgili PMD dosyasının artık Yönetim Kurulu’nda kapanmasının İran için önemli bir kriter olduğunu belirterek, İran’ın bundan dolayı Yönetim Kurulu’nun alacağı kararı bekleyeceğini söyledi.

Irakçi, İran İslam Cumhuriyetinin belirlenen takvime göre santrifüjleri toplama işlemini yapacağını ve elbette bu işlemin İran ile uluslararası atom enerjisi kurumu arasındaki yol haritasına göre olacağını söyledi.

İran dışişleri bakan yardımcısı ayrıca Netenz nükleer tesislerinde 5 bin adet santrifüj ve Fordu’da ise 1000 adet santrifüjün çalışır vaziyette kalacağını ve bunun dışındakilerin ise tedrici olarak toplanacağını söyledi.

İran dışişleri bakan yardımcısı, İran’ın PMD konusundaki tutumunun net olduğunu ve bu dosyanın tamamen kapanması gerektiğini ve böylece Kapsamlı Ortak Eylem Planı olan nükleer anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi gerektiğini çünkü KOEP’e göre İran’ın taahhütlerini yerine getirmesinin PMD’yle ilgili alınacak karara bağlı olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.