İran

Irakçi: Amerika ile hiç bir türlü müzakere etmiyoruz

Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, Amerika ile doğrudan veya dolaylı hiç bir türlü müzakereleri söz konusu olmadığını belirttiği açıklamasında, Viyana’da 4+1 grubu ile müzakereler, yaptırımların kaldırılması, Amerikalıların atmaları gereken ilk adımlar ve doğruluğunun sınanması gibi tamamen teknik konuların etrafında olacağını belirtti.

Pazar günü bu açıklamayı yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Irakçi şöyle dedi:

Bizim Viyana’da ortak komisyonda gündemimiz, İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei ve yetkililerin defalarca açıkladığı tamamen nizamın belirlediği kesin tutuma uygundur.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Irakçi şöyle ekledi:

Viyana’da Amerikalılarla ne doğrudan ve ne de dolaylı müzakerelerimiz olacak. Biz ortak komisyonda 4+1 ülkeleri ile müzakere ediyoruz ve Bercam adı ile anılan KOEP nükleer anlaşmasına geri dönme şartlarımızı anlatacağız. Bizim isteğimiz, ilk önce Amerika’nın Bercam’daki tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi ve dayattığı tüm yaptırımları kaldırmasıdır. Ardından biz bunun doğruluğunu sınayacağız ve ona göre karar vereceğiz.

Irakçi şöyle devam etti:

Eğer 4+1 ülkeleri Amerikalı yetkilileri bu açıdan ve bildikleri herhangi bir yöntemle ikna edebilirse, doğal olarak biz de anlaşmaya uyarız. Bizim 4+1 ülkeleri ile Viyana’daki görüşmemiz tamamen yaptırımların kaldırılması ve doğruluğu sınandıktan sonra İran’ın atacağı adımlar ile ilgili teknik konulardır.

Irakçi şöyle ekledi:

Şunu da belirtelim ki, biz hiç bir türlü adım adım önerisini kabul etmiyoruz. Bize göre bir tek adım var, o da Amerika’nın Trump Bercam anlaşmasından çekildikten sonra yeniden dayattığı veya uyguladığı yeni yaptırımları kaldırmasıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.