HaberlerİranOrtadoğu

Irakçı: Bercam, nükleer konu ile sınırlıdır

Uluslararası ve hukuk işlerindne sorumlu İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakan yardımcısı, uluslararsı konuların diplomasi yollarından çözümünde, Bercam’ın önemli bir getiri olduğuna işaretle, Bercam’ın sadece nükleer konularla sınırlı olduğunu belirtti.

İRNA’nın bildirdiğine göre Seyid abbas Irakçı dün Fransa’nın uluslararsı ilişkiler kurumu ve diğer düşünce kurumlarının araştırmacılarından büyük bir kalabalığa hitaben İran İslam cumhuriyetinin başta Lübnan, Suriye, Yemen, Irak, Bahreyn gibi ülkenin önemli gelişmeleri, ayrıca tekfirci IŞİD teröristleri hakkındaki İran İslam cumhuriyetinin siyasetleri ve görüşlerini açıklayarak, İran’In bölgede barış ve istikrarın sağlanmasını kendi barış ve istikrarı gördüğüne işaretle, İran’ın bölgede güvenliğin vve barışın sağlanması için hiçbir girişimden kaçınmayacağını belirtti.

Irakçı İran ve Fransa arasındaki siyasi görüşmeler 4. Turu çerçevesinde Fransız yetkililer ile yaptığı görüşmelerin iki ülke halkının çıkarları doğrultusunda yapıcı ve yararlı olduğunu belirtti.

İran ve Fransa siyasi görüşmeleri 4. Turu İran ve Fransa dışişleri bakan yardımcıları Seyid Abbas ırakçı ve «گوردو مونتاین» Gordo Montaigne başkanlığında gerçekleşti.

Söz konusu görüşmeler cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ocak 2016’da Fransa’ya yaptığı ziyarette imzalanan anlaşma uyrınca her 6 ayda bir kez düzenli olarak Tahran ve paris’te düzenleniyor. Görüşmelerde siyasi, ekonomi ve kültürel alanlarda ikili ilişkiler ele alınıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.