HaberlerİranOrtadoğu

Irakçi: Fordo ve Natanz’daki santrifüjler toplandı

İRİB haber programına konuk olan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın icrası için kurulan merkezin başkanı Seyyid Abbas Irakçi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun nezdinde kapatılan İran dosyasına işaret ederek, bundan sonra İran ve UAEK arasındaki işbirliğine yeni bir sayafa açılacağını söyledi.

Irakçi, Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın icrası için önemi bir adım attığının altını çizerek, Erak nükleer tesisinin revizyonu ve zenginleştirilmiş uranyum gibi konularda İran’a önemli görev düştüğünü dile getirdi.

KOEP’nın icra edileceği günde nükleer faaliyetlerle ilgili bütün yaptırımlar kaldırılacağını hatırlatan Irakçi, İran aleyhinde yıllarca uygulanan zalimce yaptırımlara işaret etti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, batıya sundukları şartlar doğrultusunda İran aleyhindeki hayali ithamlar geri çekildiğini açıklayarak, İran’ın uyuguladığı politikalar doğrultusunda bu başarı ve getiri elde edildiğine dikkat çekti.

Konuşmasının bir bölümünde Natanz ve Fordo’da yaypılan uygulamalara işaret eden Abbas Irakçi, bu iki tesisdeki fantrifüjlerin bir miktarı toplandığını ve gelecek iki haftada Natanz’da 5 bin 60 ve Fordo’da 1044 sayısına ulaşılması gerektiğinin bilgisini verdi.

Irakçi, 5+1 ülkelerle yapılan anlaşma çerçevesinde projenin sahibi İran olarak Erak nükleer tesisinde modernleşme çalışmaları başlayacağını belirterek, bu çalışmalar dolaysıyla İran’a uluslararası dizayn ve inşa sertifikası verileceğini kaydetti.

Bilindiği gibi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeleri İran’ın nükleer programıyla ilgili PMD dosyası hakkında karar vermek için önceki gün olağanüstü toplandı.

5+1 grubu UAEK’ye İran’ın nükleer programının geçmiş ve şimdiki meselelerini içeren dosya PMD’nin kapanması için sunduğu kararname taslağı, Viyana’daki olağanütü toplantıda onaylandı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.