HaberlerIrakOrtadoğu

Irakçi: İran KOEP ile ilgili tüm senaryolara hazırlıklıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, ‘’Biz güçlü bir şekilde ABM Başkanının Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) karşısında İran menfaatlerini koruruz ve her senaryoya hazırlıklıyız’’ dedi.

Avrupa yetkililerle görüşmeler için Roma’da bulunan Irakçi, ‘’ABD Başkanı KOEP ile ilgili uluslararası camiaya ters bir hareket başlatmıştır. Bizim bu hususta temaslarımız vardır ve İran menfaatlerinin zedelenmesine izin vermeyiz. Her durum için hazırlıklıyız’’ dedi.

Irakçı, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin ekonomik, siyasi ve nükleer kurumlara gerekli direktifleri verdiğini belirterek, ‘’Hepimi bay Trump kararına karşın oluşacak şartlara gerekli tepkiyi vermeye hazırlıklıyız’’ dedi.

Irakçi, İran’ın Amerika’nın KOEP’ten çekilmesi karşısında tepki vereceğini ilan ettiğini belirterek, ‘’Onlar İran’ın kapasitelerini nasıl faal ve üste çıkarmayı yapabileceğini görecekler’’ dedi.

Hassas bir dönemden geçildiğini ifade eden Irakçi, Avrupa ülkelerinin kendi aralarında ve Amerika ile temas halinde olduklarını, başka ülkelerin de temasları olduğunu ve İran’ın da Çin ve Rusya ile temas halinde olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.