HaberlerİranOrtadoğu

Irakçi: İran, nükleer anlaşma için tüm senaryolara karşı hazırlıklı

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, ABD Başkanı Trump’ın nükleer anlaşmayı yok etmeye yönelik olası girişimi konusunda uyarıda bulunarak, İran’ın nükleer anlaşma konusunda tüm senaryolara karşı hazırlıklı olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı bugün Tahran’da düzenlenen Batı Asya’da Güvenlik Düzenlemeleri; İran İslam Cumhuriyeti ve Bölgesel Aktörlerin Rolü” konulu bir oturumda yaptığı açıklamada; ABD Başkanı Donald Trump son bir yılda, nükleer anlaşmayı yok etmek için çalıştığını, bu girişimin bölgesel ve uluslararası güvenlik için büyük bir tehlike olduğunu söyledi.

ABD Başkanı’nın nükleer anlaşmayı yok etmesi halinde bölgesel ve uluslararası camianın daha fazla zarar göreceği uyarısında buluna Irakçi, Avrupa Birliği’nden anlaşmanın korunmasını istiyorsa eğer, firmalar ve bankaları İran ile işbirliğine teşvik edip, yaptırımlar karşısında onları koruması gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı; bazı Avrupalı tarafların İran ile Suudi Arabistan arasında diyalog önerisi hakkında ise, İran’ın her daim Suudi Arabistan ile teamüle hazır olduğunu, ancak Riyad’ın Tahran’ın tüm taleplerini reddettiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.