AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Irakçi: İran’ın Avrupalılar ile nükleer anlaşma haricinde hiçbir müzakeresi yok

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, İran İslam Cumhuriyeti’nin Avrupalılar ile sadece nükleer anlaşma konusunda müzakere yapmakta olduğunu belirterek, nükleer anlaşma ortak komisyonunun bu hafta ABD’siz Viyana’da düzenleneceğini belirtti.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Irakçi Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in geçen Salı günü İngiltere, Fransa, Almanya dışişleri bakanları ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi ile Brüksel’de yaptığı görüşmeye işaretle, Avrupalı ülkelerin bu toplantının ardından bir açıklama yaparak, nükleer anlaşmaya karşı yükümlülüklerinin yerine getirilmesi ve İran’ın çıkarlarının karşılanmasına vurgu yaptıklarını kaydetti.

Avrupa’nın İran ile işbirliğinin petrol ve doğalgaz satışı ve diğer alanlardaki işbirliğini içerdiğine dikkat çeken Irakçi, İran ile Avrupa arasında nükleer anlaşma ile ilgili müzakerelerin “ciddi” ortamda yapılmakta olduğunu kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Siyasi Yardımcısı, Avrupalılar’ın İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer anlaşma ile ilgili çıkarlarını sağlayacaklarına dair Tahran’a güvence vermeleri gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2023 (38) içerik yüklenmiştir.