AsyaHaberlerIrakLatin AmerikaOrtadoğuSuriye

Irak’ı, Suriye’yi ve Vietnam’ı bombalayanlar Venezuela’ya giremeyecek

Venezuela, ABD’nin müdahelelerine karşı tedbirler alındığını açıkladı.
26 yıl önce Venezuela’da emperyalizme karşı başlatılan ve yaklaşık 3 bin kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan Caracazo İsyanı anmasında konuşan Devlet başkanı Nicolás Maduro, ABD’nin Venezuela’ya karşı devam eden müdahelelerini önlemek amacıyla dört maddeden oluşan tedbir paketini açıkladı. Maduro, Venezuela çalışan ABD diplomatlarının yeniden incelenerek azaltılacağını ifade ederek “Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez’i Viyana anlaşmasının 11. maddesine uygun olarak ABD Büyükelçiliği’nde çalışan sayısının bir an önce azaltılarak minimum düzeye çekilmesi konusunda görevlendirdim. ” dedi. ABD Büyükelçiliği’nde 100’ün üzerinde ABD’li çalışanın olduğunu ifade eden Maduro, Venezuela’nın ABD’deki büyükelçiliğinde çalışanların sayısının ise 17’den fazla olmadığını söyledi. Maduro geçtiğimiz hafta ortaya çıkartılan darbe girişiminde Büyükelçilik çalışanlarının da payı olmasının bu önlemleri almayı gerektirdiğini belirtti.

Rodriguez tedbirlerin Venezuela’yı ABD baskısından korumaya yardım olacağını belirterek, önlemleri onayladığı bildirildi. Rodriguez ayrıca, ABD’nin müdahele çabalarının Hugo Chavez’in hükümetin başına geldiği tarihlerde başladığını, son zamanlarda saldırıların sadece sözlü olarak değil, ülkedeki siyasi duruma da müdahele etme denemeleri yoluyla da arttığının altını çizdi. Alınan tedbirler mevcut ABD diplomatlarının yeniden vizeye başvurmasının gerektiği bildirildi.

Alınacak olan diğer önlemler ise şu şekilde açıklandı: ABD Büyükelçiliği diplomatik temsilcilerin Venezuela’da yapacakları toplantılar hakkında hükümeti bilgilendirecek ve izin alacak; ABD vatandaşları Venezuelalıların ABD’ye girmek için vize alırken ödediği ücret kadar vize ücreti ödeyecek; İnsan hakları ihlalleri Venezuela’ya giriş yapılması için bir engel oluşturacak ve bu nedenle Venezuela’ya girişlerinin yasaklandığı ABD çalışanlarının listesi oluşturulacak.

Maduro tedbirlerle ilgili açıklamasında “İnsan haklarını ihlal etmiş ve Irak’ı, Suriye’yi ve Vietnam’ı bombalayanların” Venezuela’ya giriş yapmalarına için izin verilmeyeceğini söyleyerek “Başta George W. Bush, Dick Cheney, George Tenet, Robert Menendez, Marco Rubio, Ileana Ross-Lethinen ve Mario Díaz Balart isimlerinin yer aldığı bir anti-terörist listesi hazırlanacak, bunlar Venezuela’ya giremeyecek” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Nisan 2024 (29) içerik yüklenmiştir.