HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ın Amerika Kuvvetlerine İhtiyacı Yok

En-Nuceba Hareketi Sözcüsü, Washington’un Irak’ı istikrarsızlaştırmadaki rolüne değinerek, ülkesinin Amerika askerlerinin varlığına ihtiyacı olmadığını açıkladı.

En-Nuceba Hareketi Sözcüsü Ebu Varis El-Musevi şunları söyledi: ‘Irak’ın, Amerika’nın Irak topraklarındaki varlığına ihtiyacı yoktur. Amerika sürekli, istikrarsızlık ve Irak hükümeti ile Haşdi Şaabi arasındaki ilişkileri bozma peşindedir.

Irak’ın güvenlik ve istikrarını tehdit eden taraf, toprakları kurtarmıyor ve Irak’ın birliğini ve egemenliğini korumuyor. Tehdit unsuru ve istikrarsızlık sebebi olan taraf, ülkeyi işgal eden, Irak halkının kaynaklarını çalan petrol tankerlerine seyirci kalan, IŞİD’le ciddi bir mücadelede bulunmayan ve yine ülkeye silah ve istihbarat vermeyen taraftır.

Amerika ve Uluslararası Koalisyonun bahsettiği gruplar, hükümeti, Irak’ın birliğini ve egemenliğini korumak ve bölücülüğün kökünü kurutmak için savaştılar. Amerika asla Irak’ta toplumsal, siyasi ve güvenlik açısından bir istikrar istemiyor. Irak’ın Amerika kuvvetlerine ihtiyacı yoktur.’

En-Nuceba Hareketi Sözcüsü, Amerika’nın Irak halkı arasındaki ilişkileri bozmak istediğini belirterek, Irak hükümetinden Amerika’ya tepki göstermelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.