HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ın Diyala kentinde referandum karşıtı gösteri düzenlendi

Irak’ın Diyala kentinde bir araya gelen Türkmen ve Araplar, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) ‘anayasaya aykırı’ referandum planına tepki gösterdi.

Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) çağrısıyla Diyala kent merkezi Bakuba’da düzenlenen referandum karşıtı gösteriye binlerce Türkmen ve Arap katıldı.

ITC Diyala İl Başkanı Züheyir Kasım yaptığı açıklamada, “IKBY referandumunun ertelenmesini değil tamamen iptal edilmesini istiyoruz. Bu, yüzyıllardır birlikte yaşadığımız bu toprakların bölünmesine ve devletin egemenliğinin zayıflatılmasına yönelik bir adımdır.” dedi.

Merkezi Bağdat hükümeti ile Erbil arasındaki statüsü tartışmalı bölgelerin de referanduma dahil edilmesine tepki gösteren Kasım, “Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı ve anlaşmazlık bölgeleri arasında yer alan Bakuba, Mendeli, Celavla, Cebbara ve Hanekin’de referandum yapılmamalı.” diye konuştu.

Kasım, Türkmenlerin bu bölgelerde zor durumda olduğunu belirtirken, “Bu referandum Diyala kentindeki Türkmen nüfusa yönelik bir tehdittir. Bu bölgeyi IKBY’ye ilhak ederek Türkmenleri azınlık durumuna düşürmeyi planlıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.