HaberlerIrakİranOrtadoğu

Irak’ın geleceği parlaktır

Irak Cumhurbaşkanı ile Cuma akşamı bir araya gelen İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Tahran ve Bağdat arasındaki ilişkilerin gelişmesi iki ülkenin yanı sıra bölgenin menfaatine olduğunu söyledi.

Talabani’nin Nevruz bayramını ve bugünün Uluslararası bir şenlik olarak kabul görülmesini bu görüşmede kutlayan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Irak kütürünün İran kültürü ile bir olduğundan Irak Cumhurbaşknanı Uluslararası Nevruz Şenlikleri’ne katıldığını nitelerken, İran İslam Cumhuriyeti ve Irak’ın ilişkileri derin ve tarihi olduğunu söyledi.

Irak’ın geleceğinin parlak olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Irak’ın yükselişi, İran ve bölgenin yükselişi olduğunun altını çizdi.

Ahmedinejad, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde hiçbir sınırlama olmadığını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Tahran ve Bağdat arasındaki ilişkilerin gelişmesi iki ülkenin yanı sıra bölgenin menfaatine olduğunu söyledi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ise bu görüşmede Nevruz bayramını ve özellikle bu günün Uluslararası Şenliğe dönüşmesini kutlayarak, Irak halkı ve devleti, İran halkı ve devletini kendi dostu olarak bildiğini ayrıca, ilişkileri de derin ve tarihi olduğunu kaydetti.

Celal Talabani, zor günlerde Irak halkı yanında olduğundan İran İslam Cumhuriyeti’ne teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.