HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ın Güney illerinde göstericiler ile polis arasında çatışma

Şüpheli kişilerin kamu kuruluşlarına saldırısı ve kamu mallarının tahrip edilmesine yol açan Irak’ın güney illerindeki gösteri ve itirazların devamında dün gece de polis güçleri ile göstericiler arasında yer yer çatışma çıktı.

Irak’ın güneyindeki Necef ve Babil kentlerinde çok sayıda Iraklı kamu hizmetlerindeki olumsuz durum ve işsizlik sorunları nedeniyle başlayan gösteriler devam ediyor. Basra kentinde göstericilerin, Basra İl Meclis binasına zorla girdiği bildirilmekte.

Öte yandan Iraklı bir güvenlik yetkilisi, kimliği belirlenemeyen kişilerin Semave kentinde bir mahkemeye saldırısı sonucu üç kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Musenna vilayeti Meclis Başkanı Haris Lehmud ise, AA muhabirine yaptığı açıklamada Basra, Kerbela ve Necef illerinin ardından Musenna vilayetinin merkezi Semava kentinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirtti.

Protestolar nedeniyle sokağa çıkma yasağı getirildiğini dile getiren Lehmud, protestolarda göstericilerden bir kişinin öldüğünü, aralarında bir güvenlik subayının da olduğu 50 kişinin ise yaralandığını söyledi.

Irak’ın petrol zengini kenti Basra’da, geçen pazar günü başlayan gösteriler daha sonra Zikar, Babil, Meysan, Divaniyye, Necef, son olarak da başkent Bağdat’a sıçramıştı.

Basra, Kerbela ve Necef illerinde, hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri nedeniyle düzenlenen gösterileri kontrol altına almak amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi. Savunma Bakanlığına bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığında görevli, isminin açıklanmasını istemeyen bir subay, ülkenin güneyinde Şiilerin yoğunlukta yaşadığı Basra, Kerbela ve Necef’te, gösterileri kontrol altına almak amacıyla ikinci bir uyarıya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirtti.

Irak’ın Basra ilinde başlayan ve ülkenin güneyindeki diğer illere yayılan gösteriler devam ederken, Başbakan Haydar el-İbadi’nin, kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla Basra’ya yaklaşık 3 milyar dolar tahsis edilmesine karar verdiği bildirildi. Adam kayırmacılıktan uzak adil bir sistemde işsizlerin yerleştirilmesi, konut, okul ve hizmet sektörlerinde inşaat yatırımlarının hızlandırılması ve nehir sularıyla ilgili bir takım kararların daha alındığı ifade edilen açıklamada ayrıca İbadi’nin, El-Necef Havaalanı Yönetim Kurulu’nun feshedilmesine karar verdiği bilgisi paylaşıldı.

Bazı gözlemciler Irak’taki bu huzursuzlukların arkasında Suudi rejiminin eli olduğunu ve Riyad’ın, kapatılmış Baas partisinin eski unsurlarını organize ederek bu olaylarda kullandığını belirtmekteler.

Jul 16, 2018 10:37 Europe/Istanbul

Başa dön tuşu
Bugün 29 Şubat 2024 (20) içerik yüklenmiştir.