HaberlerIrakİranOrtadoğu

Irak’ın güven ve huzuru, bölgenin güven ve huzurudur

İran İslam Cumhuriyetinin Irak Büyükelçisi Hasan Kazımi Kumi, Irak’ın güvenlik ve istikrar ortamı sağlanmadan bölgede huzur ve istikrarın inşa edilmeyeceğini söyledi.

Kumi, İran’ın Irak’ta düzenlenen ilk özel fuarının açılışında yaptığı konuşmada, bölge ülkelerinin Irak’ın istikrar ve güvenlik ortamı sağlanması çabalarına katkı yapmak zorunda olduğunu belirtti.

Kumi, Irak’ın yeniden yapılandırılması çalışmalarına katılmak ve ülkede güvenlik, istikrar ortamının sağlanması çabalarını desteklemenin İran’ın değişmez politikası olduğunu, Tahran’ın Bağdat hükümeti ve Irak halkının yanında yer alacağını vurguladı.

Kumi, yeni kurulan Irak’ın siyasi yapılanması ve sürecine İran’ın da katılmasının onur verici olduğunu ve Bağdat hükümetiyle yeniden yapılanma ve kalkınma çalışmalarıyla ilgili işbirliği yaptıklarını ifade etti.

İran büyükelçisi Irak’ta kalkınma ve yeniden yapılanma sürecinin başladığını, bölge ülkelerinin özellikle de Irak’a komşu ülkelerin Irak’ın kalkınması ve yeniden yapılanması sürecine etkin bir şekilde katılması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2023 (12) içerik yüklenmiştir.