HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ın Kerkük şehrindeki saldırının ayrıntıları açıklandı

Irak’ın Kerkük şehrinde dün silahlı bir grup tarafından, istihbarat binası ve bir alışveriş merkezine düzenlenen saldırıda 5’i terörist olmak üzere 15 kişinin öldüğü, 109 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Kerkük’ün Bağdat Yolu üzerindeki istihbarat binasına dün öğlen saatlerinde düzenlenen bombalı ve silahlı saldırının bilançosu belli oldu. İstihbarat binasının büyük bir kısmı kullanılamaz hale gelirken, yakındaki büyük iş merkezi ile içerisindeki 15 dükkan büyük hasar gördü. Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre çatışmalarda bir teröristin yaralı olarak ele geçirildiği, 5’i terörist olmak üzere 15 kişinin öldüğü ve aralarında çocukların da bulunduğu 109 kişinin de yaralandığı öğrenildi.

Yaklaşık 3 saat süren çatışmada, teröristler ağır silahlarla ve canlı bombalarla binayı ele geçirmeye çalışmıştı. Saldırıya karşılık veren Kerkük güvenlik güçleri, sonunda teröristleri püskürtmeyi başarmıştı. Çatışmanın yanı sıra bombanın patlama anı da saniye saniye kameralara yansımıştı.

Sabah saatlerinde güvenlik güçleri çatışma bölgesinde hasar tespit çalışmaları yaptı. İtfaiye ekipleri de yanan alışveriş merkezinden cesetleri çıkardı.

Olay sonrası konuşan görgü tanıkları, kentte güvenlik önlemlerinin arttırılmasını isteyerek, huzurlu bir ortam arzuladıklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (16) içerik yüklenmiştir.