HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ın Tahran büyükelçisi İran dışişleri bakanlığına çağrıldı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran’ın Basra Konsolosluğuna yapılan saldırıyı kınarken, Irak’ın İran büyütelçisinin dışişleri bakanlığına çağrıldığını söyledi.

Behram Kasımi, İran konsolosluğunun Basra’da bazı kişilerce ateşe verilmesinin ardından dün gece Irak’ın İran büyükelçisinin dışişleri bakanlığına çağrıldığını belirterek, İran’ın itirazının bildirildiğini ve de Irak güvenlik güçlerinin binayı koruma konusunda ihmalkar davrandıklarını söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Basra polisinin yaşanan bu kışkırtmaya dayalı girişim karşısında duyarsız kalmasının da şaşırtıcı olduğunu belirterek, ”son günlerde bazı çevrelerin kuşkulu kışkırtmaya dayalı girişimleri ardından, Irak hükümetinin diplomatik kanaldan İran’a verilen güven ve sözlere rağmen Irak hükümetinin verdiği sözleri yerine getirmediğini” söyledi.

Sözkonusu görüşmede, Irak büyükelçisinden, İran’ın itirazını derhal Iraklı ilgili yetkililere iletmesi ve de derhal saldırganların belirlenerek, tutuklanması ve muhakeme edilmesini istedi.

Dün gece Basra’da bir grup, kentte halka hizmet verilmesindeki durumu eleştirirken, İran’ın Basra konsolosluk binasına da saldırarak ateşe verdiler.

Irak dışişleri bakanlığı yayınladığı bildiride, bu vahşi girişimi kınarken, Irak hükümetinden ve yerel yetkililerden diplomatik mekanların korunmasına dair daha ciddi önlemler alınmasına vurgu yaptı.

Bu arada Basra’da gösteriyi düzenleyenler, yayınladıkları bildiride, halka yönelik hizmetlerin aksaması konusunu suistimal edenlerin bu girişimini kınarken, sözkonusu isyancıların kapatılan Baas partisi ve terör örgütü IŞİD ile irtibatları olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.