HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’ın tarihi eserlerini İsrail yağmaladı

Irak Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı Sözcüsü, Irak’tan kaçırılan tarihi eserlerin işgalci İsrail’de bulunduklarını açıkladı.

Irak Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı Abdülzühre El-Taligani “ABD’nin Irak’a saldırdığı 2003 yılından bu yana bu ülkenin tarihi eserleri organize örgütler tarafından yurt dışına kaçırılmaya başlandı” dedi.

Irak Turizm Bakanı El-Talgani bu konuda ayrıca “Irak’ın önemli tarihi eserlerinin İsrail’e kaçırılmaları, güvenlik sistemlerimiz için henüz bilinmeyen çok gelişmiş teknik ve araçlara sahip organize örgütler tarafından gerçekleştirilmiştir” ifadesini kullandı.

El-Talgani açıklamalarının devamında Irak’a ait olup da işgalci İsrail’de bulunan tarihi eserlerle ilgili olarak da “Bu eserler, Sümerler ve Babililer dönemlerinden kalma heykeller ve kitabelerden oluşuyor” dedi.

Iraklı bu yetkili daha sonra, İsrail’le ilişkileri olmadığından Irak’tan kaçırılan söz konusu tarihi eserlerin geri alınmasının çok zor olduğunu, fakat yine de UNESCO gibi uluslararası teşkilatlar aracılığıyla bunun için uğraçacaklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.