HaberlerIrakİranOrtadoğu

Irak’ın yeniden inşaasında İran’ın yardımına ihtiyacımız var

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ülkesinin yeniden inşası için İran’ın daha fazla katılımını istedi.

Tahran’da temaslarda bulunan Maliki, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile görüştü.

Rahimi bu görüşmede, iki ülke arasındaki potansiyellere dikkat çekerek ikili münasebetlerin geliştirilmesinin zaruretini anlattı.

Rahimi, petrol, doğalgaz ve ticaret olmak üzere İran’ın bütün alanlarda Irak’la ilişkilerini geliştirmeye yana olduğunu ifade etti.

İran İslam Cumhriyeti Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı ayrıca, Irak’ın birlik, beraberlik ve güvenliğine destek veren İran’ın, Irak’ın yeniden yapılandırılmasında hiç bir çabayı eksik etmeyeceğini, Irak’ın güvenliği ve ilerlemesinin İran’ın güvenliği ve ilerlemesiyle bir olduğunu açıkladı.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise bu görüşmede İran ve Irak’ın ilişkileri stratejik olduğunu niteleyerek, bunun devam etmesi için istişarelerin devamını istedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’da güvenlik ve ulusal dayanışmanın güçlenmesi için gösterdiği tavırdan dolayı takdirini dile getiren Irak Başbakanı, İrak’ın yeniden inşasıda İran’ın daha fazla katılımını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.