HaberlerIrak

Iraklı Alim Sistani’den Katarlı rehineler için çağrı

Iraklı İslam Alimi Ayetullah Sistani ülkenin güneyinde geçen hafta kaçırılan Katarlı avcıların serbest bırakılması çağrısında bulundu. Sistani kaçırma eylemini de kınadı.

Ayetullah Ali Sistani’nin temsilcisi Ahmed el- Safi, dün Kerbela’da cuma namazı vaazı sırasında, Sistani’nin kaçırılma olayı ile ilgili mesajını iletti. Sistani’nin ” bu tür eylemler, dini kuralları ve ahlak ilkelerini ve ülkenin itibarını etkiler” dediği bildirildi.

Din adamı eylemi yapanları “suç çeteleri” olarak nitelendirdi ve kaçıran Katarlı avcıların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

EşŞark el avsat haber sitesinde yer alan habere göre, Bedir Örgütü Komutanı ve Haşdi Şabi lideri Hadi el Amiri, kaçıran kişilerle aracılar vesilesiyle gizli görüşmeler ve müzakerelerde bulunulduğunu söyledi. İran destekli Ebu Fadl el-Abbas milisleri, Katarlı rehineler için 100 milyon dolar fidye ve/ya siyasi taviz istedikleri iddia edilmişti. Aracılar kaçıranların tutuklu bulunan bazı teröristlerin serbest bırakılmasını talep ettiklerini iletmişti. birinci aşamada teklif edilen para teklifini daha sonra siyasi talep olarak değiştirdikleri iddia edilmişti.

Irak’ın güneyinde Suudi Arabistan sınırı yakınlarında 16 Aralık’ta 26 Katarlı avcı, 13 yardımcısı 100 kişilik silahlı bir grup tarafından kaçırılmış daha sonra 9 yardımcı Asyalı işçi serbest bırakılmışt

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2024 (4) içerik yüklenmiştir.