HaberlerIrakOrtadoğu

Iraklı alimlerden Ayetullah Behçet için bildiri

Necef’teki taklit mercilerinden “Ayetullah Uzma Seyyit Ali Sistani”, “Ayetullah Uzma Beşir Necefi”, “Ayetullah Uzma İshak Feyyaz”, “Ayetullah Uzma Seyyit Muhammet Sait Hekim” 18 Mayıs Pazartesi günü öğlenden sonra ayrı ayrı bildiri yayınlayarak, Ayetullah Uzma Şeyh Muhammed Taki Behçet Fumeni’nin vefatından dolayı başsağlığı dilediler.

Necef’teki büyük Şia taklit mercileri yayınlamış oldukları açıklamalarında Şiaların bu yüce taklit mercisini takva, irfan, ilim ve tefekkür örneği bilmiş ve bu Rabbani âlimin vefatından dolayı İslam ümmetine ve ilmi havzalara başsağlığı dilemişlerdir.

Ayetullah Uzma Seyyit Ali Sistani’nin yayınlamış olduğu açıklamada; Rabbani âlim, Ayetullah Uzma Şeyh Muhammet Taki Behçet (kuddise sirruhuş-şerif)’in vefat haberi aşırı gam ve üzüntü üzüntüye sebep olmuştur.

Bendeniz bu dertli kayıptan dolayı Hazreti Veliyi Asır İmam-ı Zaman (Ruhum ona feda olsun) ve ilmi havzalara, özellikle mukaddes Kum havzasına, merhumun ailesine, diğer yakınlarına ve bütün müminlere başsağlığı diliyor ve Mennan (cömert) olan Allah’u Teâlâ’dan, O merhum ve said için yüksek derece ve geride kalanları için sabır-ı cemil ve büyük mükâfat talep ediyorum, şeklinde geçmiştir.

Aynı şekilde Ayetullah Uzma Şeyh Muhammet Taki Behçet Fumeni’nin vefatının ardından, Irak’ın şerif Necef şehrindeki havza tatil olmuş, bu şehirdeki mescitler ve mukaddes mekânlar bu Rabbani Âlim için matem mahalline dönüşmüştür.

Hindi mescidi, Ahunt Horasani ilmi medresesi, Şeyh Ensari mescidi, Meclis E’layi İslami Necef bürosu ve Müessiseyi tebligatı İslamiyi şehidi mihrab bürosu Şiaların büyük taklit mercii Ayetullahul-Uzma Behcet’in vefatından dolayı matem meclislerinin düzenlendiği önemli mekânlardan olup, bu bilge âlimin matem meclisi Necef şehrinin çeşitli bölgelerinde üç gün boyunca devam edecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.