İslami Davet

Iraklı dernekler Kürdistan’a karşı dava açıyor

13 Eylül 2017 13:22

Irak’taki 6 dernek, IKBY’nin referandum yapmasına karşı dava açmalarının nedenini alınan kararın yasalara uygun olmadığından kaynaklandığını açıkladı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) tek taraflı şekilde aldığı bğımsızlık referandumu kararıyla ilgili Irak’ta meydana gelen son gelişmelerden birinde bu ülkedeki avukatlar, mühendisler, gazeteciler, tabipler, öğretmenler, ve işçiler derneği açtığı ayrı ayrı davalarda 25 Eylül’de yapılması planlanan referanduma tepki gösterdi. Bu 6 dernek, dava açmalarının nedenini ise alınan referandum kararının yasalara uygun olmadığından kaynaklandığını açıkladı.

Irak Parlamentosu, dün yaptığı oturumunda sözü geçen referandumun yapılmasına karşı çıkarak gerçekleşmemesi yönünde oy kullandı. Daha önce de Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve bu ülkedeki birçok üst düzey yetkili, bağımsızlık referandumunun Irak Anayasasına ters olduğundan dolayı resmiyete tanımadıklarını bildirirken bazı Iraklı milletvekillerin bu referanduma karşılık vermek için imza topladığına dair habeler de yayınlanmıştı.

Iraklı dernekler Kürdistan’a karşı dava açıyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık