HaberlerIrakOrtadoğu

Iraklı gruplar birlikte ülkeye hizmet için çalışmalıdır

Irak İslami Yüksek Konseyi Başkanı Ammar el-Hekim, halkın hizmet ihtiyacının karşılanması için hükümetin bir an önce kurulması gerektiğini belirterek tüm siyasi grupları uzlaşmaya çağırdı.

7 Mart’ta yapılan parlamento seçimlerinde 70 milletvekili çıkararak üçüncü olan Irak Ulusal İttifakı Lideri Ammar el-Hekim, oyların elle yeniden sayılmasının Irak halkının bir bölümünün seçimlere olan güveninin sağlanması için gerekli olduğunu belirtti ve bunun seçim süreciyle ilgili olumsuz kanaatler ve şüphe oluşturulmasını engelleyeceğini söyledi.

El-Irakiye İttifakı’nın oyların yeniden sayılmasına yönelik karşı tutumuna da değinen Ammar el-Hekim, oyların yeniden sayılması sürecinin birtakım tehlikeler de barındırdığına dikkat çekerek oy sayım işlemlerinin şeffaf bir şekilde ve hiçbir şüpheye meydan bırakılmayacak şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.

Hükümette seçimleri kazanmış tüm siyasi grupların yer alması gerektiğine ilişkin görüşlerini yenileyen el-Hekim, “Irak’ta kazanan veya kaybeden yoktur, bu seçimlerde herkes kazanmıştır. Zafer ancak herkesin ülkeye hizmet için çalışmasıyla elde edilecektir” dedi.

Irak İslami Yüksek Konseyi Başkanı Ammar el-Hekim, tüm siyasi grupların bir an önce halka hizmet götürülebilmesi için bir araya gelerek hükümet kurma görüşmelerini başlatması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.