HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’lı güçler, Musul’un batısında yeni başarılar elde ettiler

Musul’un kurtarılması için başlatılan operasyonun devamında, Iraklı güçler, Dicle’nin batı kıyısını kontrol altına alma konusunda yeni bir başarı elde ettiler.

Neyneva eyaleti operasyon komutanı Abdul Emir Yarellah, Iraklı güçlerin Musul’un kuzey kesiminde el-Cemase ve el-Hamidat köylerini IŞİD terör örgütünden kurtararak, Dİcle’nin batı kıyısının kontrolünü ele geçirmeye başardıklarını bildirdi.

Bu operasyonların devamında Iraklı güçlerin Musul’un batı mahallesinde diğer bazı mahalleleri daha teröristlerden temizlediklerini belirten Iraklı komutan, Irak 9. Zırhlı tümeninin, Irak halk direniş güçleri Haşdi Şabi güçleri ile birlikte Batı Musul’un Badoş mahallesinin güney kesimini teröristlerden geri almayı başardıklarını açıkladı.

Bu bölgede yer alan cezaevinin 2014 yılında Musul’un IŞİD terör örgütü tarafından işgal edildiği sırada Irak vatandaşlarının yoğun biçimde idam etmeleri ve öldürmeleriyle meşhur bir bölgedir.

Öte yandan Irak güçlerinin bölgede son kazanımları ardından bölge halkından yüzlercesinin IŞİD’in sultası altındaki kesimlerden firar ederek canlarını kurtarmayı başardıkları bildirilmekte.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.