HaberlerIrakOrtadoğuSuriye

Iraklı heyet Suriye girişiminin ayrıntıları hakkında bilgi verdi

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Falih Fayyad ve ona eşlik eden Iraklı heyet, Suriye krizinin çözümü konusunda Irak girişiminin ayrıntıları hakkında Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil el-Arabi’ye bilgi verdi.

Bilindiği gibi Iraklı heyet dün Suriye’ye bulunduğu ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad ile olumlu görüşmelerde bulunmuştu.

Arabi ile görüşmesinin ardından basına açıklama yapan Fayyad; el-Esad ile bulundukları görüşmenin olumlu sonuçları hakkında Arap Ligi genel sekreterine bilgi verdiğini ifade ederek, El-Esad’ın Suriye krizini Arap çerçevesinde çözme arzusuna vurgu yaptı.

Arabi’nin Irak’a yaptığı ziyaret ve bulunduğu temasların ardından ülkesinin böyle bir girişimde bulunduğuna işaret eden Fayyad; Irak’ın Suriye krizinin uluslararasılaştırılmadan Arap çerçevesinde çözülmesinden yana tutumuna dikkat çekti.

Fayyad; Irak’ın Suriye krizini çözme yönündeki çabaları çerçevesinde Suriye muhalefetinden bir çok şahsiyetle bir araya geldiğini açıklarken; bu şahsiyetlerin genelinin krizin uluslararası boyutlara taşınmadan ulusal çerçeve altında çözülmesi isteğinde olduklarını belirtti. Aynı zamanda krizi uluslararası boyutlara taşımak isteyen bir kısım seslerin de bulunduğunu ekledi.

Kendi tarafından Irak heyetinde bulunan parlamento üyesi İzzet el-Şahbendar; Irak’ın, Suriye krizindeki tarafların güvenlerini kazandığına işaret ederek, bunun Arap Liginin yanında olumlu bir rol oynamasına yardımcı olacağını söyledi.

Arabi’nin Irak girişimini memnuniyetle karşıladığına dikkat çeken Şahbendar; bunun taraflar arasındaki vizyon farklılığını yakınlaştıracağını açıklarken, Suriyeli muhalefet tarafları arasında bölünmelerin mevcut olduğunu ekledi.

Şahbendar; Suriye yönetiminin Irak girişimiyle en çok reaksiyona giren taraf olduğuna dikkat çekerken, yakında Bağdat’ı ziyaret edecek Suriyeli muhaliflerle aynı reaksiyonu yakalamada ülkesinin umutlarını dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.