Irak

Iraklı Kürtler İran’ın insani duruşunu takdir ediyor

Iraklı Kürtlerin Genel Kongresi, İran İslam Cumhuriyeti’nin Saddam’ın Baas rejimi döneminde Iraklı mültecileri kabul etme ve barındırma konusundaki insani tutumunu övdü.

İRNA haber ajansına göre, Kürtler Genel Kongresi tarafından “Şehit Fili”nin yıldönümü münasebetiyle yapılan açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti’nin insani tutumuna temasla, İran İslam Cumhuriyeti çeyrek asır Kürtler’e evsahipliği yaptı.” denildi.

Fili’nin Irak’ta şehit olma yıldönümü 4 Nisan’a denk geliyor ve birkaç yıldır Iraklı Fili Kürtleri, bu münasebetle Bağdat, Vasat, Diyala ve Fili Kürtlerin bulunduğu diğer yerlerde özel etkinlikler düzenliyorlar.

Fili Kürtler Genel Kongresi’nin açıklamasında, ”Fili Şehitler Günü vesilesiyle, bu kongre, yarım milyondan fazla yerinden edilmiş Fili Kürt’ü 25 yıldır topraklarında kabul eden İran İslam Cumhuriyeti’nin tutumunu takdir etmektedir ve hiç bir zaman İran’ın bu tutumunu unutmayacak’ cümlesine yer verildi.

Bu siyasi örgüt, Saddam rejimi diktatörlüğü sırasında Fili Kürtlere karşı işlenen anıları ve suçları belgelemek için “Fili Kürtler Kültür Merkezi” adı verilen bir merkez kurulduğunu da duyurdu.

Açıklamada, o günün soykırım, zorla yerinden edilme, Irak vatandaşlığından mahrum bırakma, taşınır ve taşınmaz mallara el konulması, Kürt çocuklarının ve Fili sakinlerinin Kürt Şii olmaları dışında herhangi bir suçluluk duyulmadan gözaltına alınması ve ortadan kaybolması suçlarının anıldığı belirtildi.

Saddam rejimi, İran’a karşı açtığı savaş döneminde, soykırım, zorla yerinden etme, vatandaşlıktan yoksun bırakma ve Iraklı Kürt Şiilerin mülklerine el koyma planı başlatmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.