Irak

Iraklı milletvekillerinden Blinken ve Barzani konuşmasına sert tepki

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani arasında gerçekleşen görüşme, Bağdat yönetimini ilgilendiren konuların ele alındığı için Iraklı milletvekillerinin sert tepkisine yol açtı.

Bu bağlamda Irak Parlamentosu Hukuk Komisyonu üyelerinden Aliye Nasif yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani arasında gerçekleşen telefon görüşmesine tepki göstererek, Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Irak’ın “zayıf bir kalbi” olmasını istediğini kaydetti.

Nasif, görüşmede ele alınan konuların merkezi yönetimi ilgilendirdiği konular olduğunu, bu nedenle sözkonusu konuların Irak Başbakanı veya federal hükümette dış dosyadan sorumlu yetkililerle ele alınması gerektiğini vurguladı.

Parlamentodaki Fetih İttifakı liderlerinden Tahir ed-Deraci de, ABD’ye bağlı silahlı grupların son sıralarda büyükelçilik ve havalimanlarına düzenlenen saldırıların arkasında olduğunu belirterek, bu saldırılardan amacın Irak’ı istikrarsızlaştırmak olduğunu, Blinken ile Barzani konuşmasının da direnişi tahrip etmek için olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.