HaberlerIrakOrtadoğu

Iraklı siyasi: Bölgede yeni bir devlet oluşmasına izin verilmez

Amerika’nın Suriye’nin Kuzeyi’nde hayata geçirmeye çalıştığı Kürt görünümlü siyonist koridora bölge ülkeleri de itiraz ediyor. Irak İslam Devrim Yüksek Konseyi İran temsilcisi Macid Ganmaz Ebu Arif, Türkiye, Suriye, İran ve Irak’ın bölgede yeni bir devlet oluşmasına müsade etmeyeceğini söyledi. Ebu Arif, “Bölge ülkelerinin hiç biri bağımsız bir Kürdistan istemiyor “ diyerek yeni bir devlet oluşumunun Jeopolitik olarak da imkansız olduğunun altını çizdi.

İran’ın başkenti Tahran’da “Münafıklardan IŞİD’e” başlıklı bir konferans düzenlendi. Irak İslam Devrim Yüksek Konseyi İran temsilcisi Macid Ganmaz Ebu Arif, Kürt görünümlü siyonist koridora ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Bölgede “bağımsız Kürdistan” fikrinin uzun süredir dillendirildiğini söyleyen Ebu Arif, “Irak’ ve Suriye’nin kuzeyinde bağımsızlık ilan edebilmek için geçerli şartlar yok ve bu şartlarda oluşamaz” dedi.

Bölge ülkelerinin tamamının bağımsız bir Kürdistan fikrine karşı olduğunu vurgulayan Ebu Arif, bağımsızlık meselesinin Kürt politikacılar tarafından siyasi rant için dillendirildiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.