HaberlerIrakİranOrtadoğu

Iraklı yetkililer hilelere karşı uyanık olmalıdır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, çeşitli alanlarda Irak’ta durumun iyiye gittiğinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yetkilileri düşmanların aldatmacalarına karşı uyanık olmaya çağırdı.

Perşembe günü Irak Milli Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rebii ile görüşen Ahmedinejad, Tahran-Bağdat ilişkilerinin tarihi ve dostça olduğunu vurgulayarak, İran İslam Cumhuriyeti’nin bayındır ve güçlü bir Irak istediğini, ülkedeki yapılanma ve ilerleme sürecinin hız kazanmasını umut ettiğini ve İran’ın da bu yolda Irak hükümeti ve halkının yanında yer aldığını belirtti.

Iraklı yetkililerinin iki ülke arasında dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi girişimlerini takdirde karşılayan Ahmedinejad, bir an önce Irak’ta hükümetin tam olarak konuşlanmasını, bölgesel ve uluslar arası görevlerine başlamasını umut ettiğinin de altını çizdi.

Irak yetkililerinin düşmanların hilelerine karşı uyanık olmaları üzerinde duran İran Cumhurbaşkanı “ABD bugün kötü bir durumdaysa ve bölge halkları özellikle Irak halkı yedi yıl öncesine göre daha güçlüyse de perde arkasından ABD’yi yöneten güçler Orta Doğu bölgesine tam olarak egemen olma çabasındadır bu yüzden düşmanın hilesine uyanık olmak gerekir” dedi.

Bölgede güçlü bir Irak’ın Siyonist ve hegemonya karşıtı bir cephenin güçlenmesine yol açacağına işaret eden Ahmedinejad, güçlü bir Irak’ın Orta Doğu bölgesine hakim olmak isteyen düşmanları üzeceği gibi bu şartlarda Irak halkının da ilk fırsatta bölgedeki insani ve İslami sorumluluklarını yerine getireceğini hatırlattı.

Görüşmede Irak Milli Güvenlik Danışmanı Rebii de ülkesinin durumu hakkında bilgi verdi ve İran İslam Cumhuriyetinin Irak’ta güvenliğin sağlanması ve yapılanması konusundaki çabalarını takdirle karşıladı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.